Kolik uprchlíků v Česku přesně pobývá, není však známo, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v ČR zůstává asi 280.000 až 300.000 běženců. Aktuální odhad ministerstvo vnitra zatím nezveřejnilo.

Cizinecké policii se za téměř pět měsíců trvání ruské invaze na Ukrajinu podle údajů vnitra nahlásilo 354.768 lidí. Ve středu jich bylo 2277. Hlásit se ale nemusí děti do 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva zhruba třetina.

Nejvíce běženců je podle ministerských statistik v Praze, kde úřady evidují přes 90.000 uprchlíků. Na začátku týdne se znovu otevřelo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech, které hlavní město kvůli přetíženosti a nedostatku ubytovacích kapacit v polovině června uzavřelo. Město nicméně kvůli naplněné kapacitě nebude s výjimkou provizorních stanových městeček a kapacit zajišťovaných Správou uprchlických zařízení nabízet Ukrajincům ubytování.

O pokračování provozu krajských asistenčních center mají dnes jednat zástupci vlády s hejtmany. Na programu jednání Asociace krajů s ministry je také situace ve školství, které čeká po prázdninách příliv žáků a studentů z Ukrajiny.