reklama

Mluvčí společnosti Roman Gazdík pro ČTK dodal, že ČEZ poprvé reagoval na snižování cen energií na trhu již v únoru a že firma bude ceníky pravidelně vylepšovat, pokud to situace dovolí. Dodávky elektřiny a plynu pod cenový strop postupně snižují i další společnosti.

"My jsme před časem představili fixovaný produkt, takzvané schody, kdy jsme řekli, že cena elektřiny na první rok fixace bude nějaká, ale pořád nad cenovým stropem určeným vládním opatřením, a pak druhý rok byla níž a třetí rok ještě níž. A vzhledem k cenám, za které nyní nakupujeme, jsme mohli od 1. dubna snížit ceny u těchto fixovaných produktů pod vládou garantované stropy,“ řekl dnes Blesku Beneš.

Podle něho zákazník, který si u ČEZu zafixuje ceny na jeden až tři roky, od dubna dostane hned první rok cenu 4850 korun za megawatthodinu elektřiny bez DPH s tím, že vládní strop je 5000 Kč bez DPH. A obdobně to bude i u plynu, kdy při takovéto fixaci bude první rok platit bez DPH 2390 Kč, přičemž vládní strop je 2500 Kč za MWh. Platit to bude pro úplně nové zákazníky i pro ty stávající, u kterých nadešel čas na refixaci, dodal.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízela novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

ČEZ poprvé reagoval na snižování cen energií na trhu v únoru. Tehdy představil nový koncept fixovaných tarifů s cenami elektřiny a plynu, u nichž ceny postupně klesaly. V prvním roce závazku však zákazníci dál platili zastropované ceny, méně klienti měli platit až v dalších letech.

"Zároveň jsme ale říkali, že se na ceníky budeme pravidelně dívat a vylepšovat je, pokud situace dovolí. To jsme teď udělali a jdeme s cenou ještě níže. Už v prvním roce se tak zákazníci dostanou pod strop. Zároveň jsme také připravili nový jednoletý fix, který je už v prvním roce pod stropem," řekl dnes k úpravě Gazdík.

Po úpravě tak ČEZ v prvním roce závazku nabízí elektřinu za výše uvedených 4850 Kč za MWh a plyn za 2390 Kč za MWh. V dalších dvou letech ceny postupně klesají, například u plynu ve třetím roce až o 40 procent proti cenovému stropu. Podmínkou pro ceny pod vládním stropem je ovšem právě fixace na jeden, dva nebo tři roky.

Ceny energií pod vládou stanovenými limity už v minulých týdnech začali nabízet i další dodavatelé. Například E.ON snížil svým klientům bez dlouhodobého závazku elektřinu proti stropu o šest procent a plyn o osm procent. Klientům bez dlouhodobého závazku snížilo ceny například také innogy, a to jak u plynu tak i nově i elektřiny, Snížení cen stávajícím zákazníkům oznámily také firmy Centropol nebo MND. Od května sníží své prodejní ceny zemního plynu a elektřiny pod vládou stanovený limit také Pražská plynárenská, nový fixovaný produkt od poloviny března nabízí dále Pražská energetika.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 130 eurům (asi 3120 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila k 50 eurům (zhruba 1200 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.