Povinnost prokázání dokladu před registrací v krajských centrech platí ode dneška, řekl Netolický ČTK po jednání hejtmanů s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). V krajském centru v Pardubicích dávku větší skupině žadatelů, kteří se neprokázali dokladem o přestoupení hranic, podle Netolického nevyplatili už v sobotu. Systém podle něj povede k ukončení takzvané sociální turistiky, kdy o dávku jezdili žádat i lidé žijící v Maďarsku či Rumunsku.

Rakušan podle Netolického dnes hejtmanům nepředstavil návrh na změnu dávky na naturální, jak o záměru dříve mluvil. Návrh je problematický pro ministerstvo práce a sociálních věcí, uvedl Netolický. Dodal ale, že "vidí snahu problémy řešit". Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má podle něj návrh na zavedení naturální dávky za příliš komplikovaný, místo toho přišlo s koeficienty postupného snižování dávek.

Hejtmani dnes s Rakušanem dál diskutovali také o situaci v Praze, která si stěžuje na vyšší zatíženost uprchlíky. "Nemám pocit, že by byla nějak dramaticky vyhrocena z hlediska uzavírání krajského asistenčního centra v Praze, protože pan primátor (Zdeněk Hřib) vnímá, že se situace řeší, že snaha o jakousi koordinaci v rámci celé ČR existuje," uvedl. Požadavku Prahy na větší koordinaci rozumí. "Ne všechny kraje jsou stejně zatížené, což ukazuje aplikace, do které jsme získali přístup a která obsahuje denně aktualizovaná data o uprchlících po registracích a také, jaká je nabídka ubytovacích zařízení," uvedl. Nejzatíženější je podle Netolického hlavní město a Středočeský kraj, ale i Pardubický kraj se dostal na hranici kapacity.

O vládních opatřeních bude pražský krizový štáb jednat ve středu ráno. Mluvčí ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Jakub Veinlich ČTK řekl, že na dnešní schůzce na jednání hejtmanů a ministerstva o povinných relokacích nedošlo. Rakušan bude o uprchlících jednat s Hřibem ještě samostatně a problém bude řešit také Asociace krajů. Ta se sejde ve středu na pravidelné schůzce v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 345 203 lidem z Ukrajiny, v pondělí jich přibylo 1988. Cizinecké policii se přihlásilo 244 tisíc osob, 2252 jen za včerejší den.