reklama

Černochová poukazovala na Zaorálkův výrok v médiích, že je nutné zastat se Palestinců, pokud jim hrozí podobný osud, který opakovaně stíhal Československo ve 20. století. "Jak je možné, že ministr vlády si dovolí konstatovat něco tak absurdního veřejně v novinovém článku?" tázala se poslankyně ODS. Zaorálek by podle ní neměl šířit ostudu v zahraničí. "Je naprosto ironické, že pan ministr kultury se chová v těchto dnech jako ten největší nácek," prohlásila Černochová.

Ministr kultury zdůraznil, že není možné silou a vojáky obsadit cizí území. "Za to, že jsem to řekl, jsem nacista? Skandál je to, jaký výrok jste použili proti mně," uvedl. Podle Zaorálka je logické, když česká strana řekne někomu, s kým má strategické partnerství, že je něco špatně. "Česko se svou zkušeností, kterou má z 20. století, nemůže mlčet k tomu, když se někde nerespektují základní mezinárodní pravidla a kde se použije síly na obsazování území," řekl. "Cesta, kterou se vydává Izrael teď, je cesta do zdi," míní.

Pozornost v posledních dnech vyvolal článek ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho předchůdců Zaorálka a Karla Schwarzenberga (TOP 09), v němž izraelské plány kritizovali. Sněmovna se bude záležitosti podle dnešního rozhodnutí zabývat ve středu 17. června, o týden dřív o ní budou debatovat členové sněmovního zahraničního výboru.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Ministr zahraničí se svými dvěma předchůdci ve společném článku napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. Upozornili na to, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

reklama