"Odhadujeme, že průměrný starobní důchod, který je teď po červnové mimořádné valorizaci 20 200 korun, dojde na konci roku díky novým výměrám nových důchodů na 20 300 korun," podotkl Jurečka. Ministerstvo počítá s tím, že přesný výpočet lednové valorizace bude znát 4. září.

"Z dat, která známe, víme, že to bude zhruba o 400 korun více. Dostaneme se v průměrné výši na 20 700 korun. Tato část půjde plně do základní výměry důchodů," dodal.

Vzrůstá má pouze ta část penze, která je pro všechny stejná a aktuálně činí 4040 korun. V druhé části, tzv. zásluhové procentní výměře, se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počtu vychovaných dětí. Jurečka sdělil, že chystaná valorizace si vyžádá výdaj ve výši 13 miliard korun ze státní kasy.

Důchody se naposledy zvyšovaly letos v červnu, kdy procentní výměra vzrostla o 2,3 procenta a o pevnou částku 400 Kč. Starobní penze se tak měly v průměru zvýšit o 755 korun a průměrná výše starobního důchodu dosáhnout 20 216 korun, uváděla k tomu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).