Podle Jurečky se většina důchodů v současné době pohybuje mezi 18 a 23 tisíc korunami. Průměrný starobní důchod činil na konci prvního čtvrtletí činil 19 461 korun a od června se kvůli inflaci zvýšil o 760 korun.

Jurečka upozornil, že zvýšení se týká základní výměry, dotkne se tedy všech lidí, kteří čerpají jakýkoliv důchod včetně vdovských a sirotčích. "Částka se týká všech příjemců důchodů v České republice," podotkl.

Dodal, že v lednu poroste solidární základní díl důchodů, zásluhová složka ale neporoste. Všichni příjemci jakýchkoliv penzí tak dostanou od příštího roku přidáno stejně.

Důchody se skládají z pevné složky a složky zásluhové, která reflektuje počet odpracovaných let a výši příspěvků do systému skrze předchozí výdělek. V lednovém termínu se pravidelně valorizují od roku 2002.

Od října ale vstoupí v platnost důchodová novela, která valorizace zpomaluje. V rámci úsporného balíčku ji schválila vláda a podepsal prezident Petr Pavel. Zřejmě ji ale bude posuzovat i Ústavní soud, neboť se na něj hodlá obrátit hnutí ANO.