Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EDUin: Pro uprchlíky by měly být letos letní kempy jako loni pro české žáky

ministerstvo školství
ministerstvo školství
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Ministerstvo školství by podle neziskové organizace EDUin mělo letos podpořit konání letních vzdělávacích kempů pro ukrajinské uprchlíky podobně, jako to udělalo loni pro žáky českých škol po výuce na dálku. Společnost EDUin to dnes uvedla v tiskové zprávě. Kempy by podle ní mohly dětem pomoct s češtinou a integrací do české společnosti. Ministerstvo školství již dříve oznámilo, že na kurzy češtiny a adaptační skupiny pro Ukrajince může do konce srpna rozdělit dotace ve výši 1,4 miliardy korun.

Loni v létě se kvůli několikaměsíční výuce na dálku kvůli epidemii covidu-19 konalo zhruba 5170 doučovacích kempů, na které ministerstvo vyčlenilo přibližně 260 milionů korun. Peníze si rozdělilo přes 400 pořadatelů. Kempů se podle úřadu zúčastnilo v červenci a srpnu kolem 90.000 žáků základních škol. Cílem bylo podle tehdejšího ministra školství za ANO Roberta Plagy nejen dohnání znalostí, ale zejména podpora duševního zdraví školáků po výuce na dálku. Kempy mohly pořádat školy či střediska volného času, mládežnické spolky a další neziskové organizace.

Podobné kempy by podle společnosti EDUin byly nyní vhodné i pro válečné běžence z Ukrajiny. Dotace pro ně by proto podle organizace mělo ministerstvo vytvořit jako minulý rok. "Kempy by ukrajinským dětem mohly pomoci s jazykem i s integrací do české společnosti a také je vytrhnout z letní nudy, protože sotva někam budou moci vyjet mimo místo pobytu. A bude to investice i do českých učitelů, protože kempy připraví předpolí pro výuku v češtině od září,“ uvedl programový ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký. Ukrajincům by se podle něj mělo umožnit i zapojení do letních aktivit společně s českými dětmi.

Ministerstvo školství na začátku dubna vyzvalo k žádostem o dotace organizátory kurzů češtiny a adaptačních skupin, které se pro uprchlíky budou konat do konce srpna. Žádosti musí podat do konce května, v programu pro ně je podle ministerstva 1,4 miliardy korun. Z toho je 150 milionů korun na kurzy češtiny pro Ukrajince ve věku 14 až 18 let a 1,25 miliardy korun může jít na adaptační skupiny pro děti od tří do 15 let. Peníze na kurzy češtiny mohou získat veřejné vysoké školy a školská zařízení zapsaná v rejstříku, kraje a obce či městské části hlavního města Prahy. Podporu na provoz adaptačních skupin mohou obdržet navíc i příspěvkové a nestátní neziskové organizace.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 355 701 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1070. Cizinecké policii se přihlásilo více než 261 tisíc osob, dalších 1703 jen za včerejší den. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, které tvoří asi 30 procent uprchlíků.

Témata:  uprchlíci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.