Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekoaktivisté řádí na Mostecku. Obsadili uhelné rypadlo, odmítají slézt

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsadili dnes ráno aktivisté. Protestují proti tomu, že ČEZ zamýšlí prodat elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače. Na místě je policie. Sedm lidí proniklo na skrývkový bagr na Slatinické výsypce. Bagr byl v tu dobu mimo provoz, řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Se.ven Energy, které patří lom.

Podle prohlášení, jež má ČTK k dispozici, jde o autonomní skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, "jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk". "Jasně říkáme ne prodeji Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany," uvádí se v manifestu.

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem pět x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Do skupiny Se.ven Energy nyní patří hnědouhelná elektrárna Chvaletice, kterou dříve ČEZ také vlastnil. Žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku vyhověl v létě Pardubický kraj. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

Jedna z aktivistek, jež nechtěla být jmenována, Českému rozhlasu řekla, že na rypadlu je osm lidí. Důvodem protestu je nesouhlas s nečinností a protiaktivními kroky v klimatické krizi. "Pardubický kraj schválil výjimku pro elektrárnu Chvaletice, za pár dní by mělo vyjít potvrzení této výjimky a my jsme chtěli udělat tlak, aby se to nestalo," řekla.

Already 5 hours fighting for climate justice on #diggeroccupation in #Vršany. The mood is good, the #champagnebreakfast is even better.#stopcoalmining #capitalismkills #by2020weriseup #hambibleibt #akceV pic.twitter.com/KDBCwGlDjn

— Against Coal (@AgainstCoal) October 29, 2019

Podle organizace Arnika zvýšila loni chvaletická elektrárna emise rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a rtuti, zaznamenala nejvyšší nárůst škodlivin ze sledovaných firem. Tykačova firma uvedla, že díky modernizaci snižuje emise znečišťujících látek. Loni ale vyrobila rekordní množství elektřiny, a tak se celkové množství některých látek zvýšilo.

Nejvíce skleníkových plynů vypustily do ovzduší podle žebříčku elektrárny ČEZ - Počerady, Prunéřov a Tušimice. Patří totiž mezi největší výrobní provozy v republice.

Skupinka dnes protestujících mladých lidí je součástí českého klimatického hnutí. "Akce, které probíhají v rámci klimatického hnutí, podporujeme, ale podle nás je situace opravdu vážná, a myslíme si, že se o tom pouze mluví. Tak jsme to chtěli touhle formou dát najevo. Vylezli jsme nahoru, aby náš hlas byl opravdu slyšet," řekla ČTK aktivistka.

Ve skupině jsou podle ní studenti i pracující. Jsou si vědomi postihu, který je čeká. "Ta situace je podle nás natolik vážná a strašně dlouho o tom slyšíme jen mluvit a nic se neděje, že jsme se po zvážení všech rizik rozhodli pro toto řešení," řekla. Zatím neví, jak budou postupovat, pokud na jejich podmínky nikdo nepřistoupí.

Podle mluvčí Se.ven Energy obsadili protestující kolesové rypadlo K800 vysoké 31 metrů a 75 metrů dlouhé. "Událost jsme nahlásili Obvodnímu báňskému úřadu i policii, kterým při dalším postupu poskytneme maximální součinnost. V těchto případech je pro nás vždy nejvyšší prioritou bezpečnost a zdraví všech, kteří se v daném prostoru pohybují," uvedla Sáričková Benešová.

Policie přijala hlášení o protestu kolem 06:00. "Na místě jsou mostečtí policisté a policisté speciální pořádkové jednotky. Policie opakovaně vyzvala účastníky této akce, aby opustila těžební stroj," řekla ČTK mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Účastníci ale na vyzvání nereagují. Jejich požadavkem prý je, aby s nimi udělala rozhovor Česká televize. Policie místo zajistila, aby zabránila v přístupu dalším aktivistům.

Témata:  těžba uhlí ekologové Ústecký kraj Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.