Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU si posvítila na Agrofert. Česko musí kvůli Babišovi všechno vrátit

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Audit Evropské komise konstatoval u premiéra Andreje Babiše (ANO) střet zájmů a stanovil stoprocentní korekci u dotací poskytnutých holdingu Agrofert ve výši 282 milionů korun. S odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem auditu to dnes napsal server Neovlivní.cz.

Podle něj auditoři navrhují neproplatit podporu za další desítky milionů korun i u některých dalších projektů realizovaných Agrofertem. Původní návrh auditní zprávy z letošního jara hovořil o vrácení celkem 450 milionů korun, i jeho součástí byla stoprocentní korekce na dotace Agrofertu ve stejném objemu jako nyní.

Podle serveru je konečné znění auditu ve velké míře shodné s předběžnou verzí a EK odmítla drtivou většinu připomínek, které Česko vůči původnímu návrhu vzneslo. "Je tam uvedena stoprocentní korekce kvůli střetu zájmů. Další částky se týkají chybných dotací například pro Lovochemii, lihovarnický podnik Ethanol Energy a Cereu a slavnou inovační linku na toastový chleba Penam," citoval server zdroj obeznámený s auditem.

Předběžný návrh auditu hovořil o tom, že by Česko mělo kvůli premiérovu střetu zájmů vracet 450 milionů korun vyplacených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. Tato suma měla zahrnovat všechny dotace určené pro Agrofert od 9. února 2017, kdy Babiš vložil Agrofert do svěřenských fondů, a dále peníze poskytnuté na projekty Agrofertu, u kterých byla prokázána velká chybovost.

Konečnou verzi auditu odeslala EK do Česka minulý týden. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) odmítla obsah zprávy zveřejnit, podle ní ho komise označila jako důvěrný. Po zveřejnění auditu volá řada sněmovních stran.

Babiš v minulosti opakovaně řekl, že se necítí být ve střetu zájmů. Tvrdil také, že Česko žádné peníze za poskytnuté dotace nebude muset vracet.

Témata:  Andrej Babiš EU Evropská komise (EK) Agrofert

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy