Europoslanec Filip Turek čelí závažné kritice kvůli minulosti své závodní kariéry. Seznam Zprávy odhalily, že během svého působení ve formulových závodech používal helmu ozdobenou symboly německého nacistického letectva luftwaffe, včetně známé říšské orlice či insignie elitní stíhací perutě Jagdgeschwader 27. Turek zatím na zjištění odmítl reagovat.
Bývalý automobilový závodník se během své kariéry označoval jako „Muž se zlatou helmou“. Jednu z helem si však podle dostupných videí ze závodů vyzdobil symboly, které jednoznačně odkazují na nacistické letectvo. Na přilbě se mimo jiné nachází nápis „luftwaffe“ a stylizovaná orlice, jejíž hákový kříž je částečně zakryt logem výrobce OMP. Dále je na helmě zobrazeno trojbarevné seskupení letounů ve tvaru kříže – znak, který náležel stíhací peruti Jagdgeschwader 27, jedné z elitních nacistických jednotek.
O povaze těchto symbolů podali odborné vysvětlení historici. Michal Plavec z Národního technického muzea potvrdil, že jednotka Jagdgeschwader 27 byla významnou elitní perutí nacistického Německa, která dosáhla největšího počtu vzdušných vítězství v luftwaffe. Její piloti působili například v Africe a později bojovali i ve Francii, kde se střetávali s československými letci v britském letectvu RAF.
Tato peruť operovala i nad českým územím. Podle Plavce jedna z jejich skupin působila v roce 1944 z letiště poblíž Vídně a později byla přesunuta do Kbel. Zde měla chránit německá proudová letadla. Na konci války ale utrpěla těžké ztráty a byla stažena zpět do Bavorska.
Historik Martin Veselý z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně považuje výběr symboliky na Turkově helmě za problematický. „Může jít o neznalost nebo fascinaci, ale vždy jde o hodnotové nastavení člověka,“ říká. Podle něj, ačkoli je studium historie luftwaffe legitimní, veřejné používání jejích symbolů může být nevhodné vzhledem k jejich spojitosti se zločinným režimem nacistického Německa.
Kromě závodní helmy je Turek spojen i s dalšími kontroverzními obrazy. Před volbami se na sociálních sítích objevil například se svícnem se svastikou nebo v pozlacené helmě připomínající logo řecké neofašistické strany Zlatý úsvit. Na jiné fotografii pak zaujal pózu připomínající hajlování. Turek se proti nařčením z pravicového extremismu brání.
V předvolební debatě na televizi Prima označil svícen se svastikou za běžnou starožitnost. „Mám doma spoustu starožitností. Mám i dýku SS po otci. Vůbec se za to nestydím,“ prohlásil Turek. V rozhovoru pro iDnes dodal, že od mládí ušel „velký kus cesty“ a že jeho dřívější chování bylo spíše výsledkem špatného humoru než extremistického přesvědčení.
Navzdory těmto výrokům se v roce 2023 objevil ve videu, kde testoval sportovní BMW a předváděl ponožky s balkenkreuzem – trámovým křížem symbolizujícím německý wehrmacht. Moderátor doprovodil záběr slovy „Fildo si dal německý wehrmacht, wehrmacht parade“.
Turek na kritiku zatím nereagoval. Otázky ohledně jeho vztahu k nacistické symbolice a historickým odkazům zůstávají bez odpovědi. Celá záležitost vyvolává širokou společenskou debatu o limitech vkusu, osobní zodpovědnosti a míře, do jaké lze omluvit estetické preference historickým zájmem nebo nevědomostí.
Témata: Filip Turek