Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská komise obdržela návrh Česka na výstavbu továrny na penicilin

Vlastimil Válek (TOP 09)
Vlastimil Válek (TOP 09)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Evropská komise obdržela návrh Česka na výstavbu továrny na penicilin. Pokud bude návrh schválen, začne se s výstavbou. Dnes to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct.

V prosinci minulého roku Válek avizoval, že výstavba továrny na penicilin by měla začít do konce volebního období vlády, avšak neposkytl bližší podrobnosti. Dodal rovněž, že termín zahájení stavby by měl být oznámen do konce loňského roku nebo v prvních dvou týdnech tohoto roku.

Dnes Válek vysvětlil, že proces zdržela sektorová analýza farmaceutického průmyslu, kterou provedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Zároveň uvedl, že konzultoval s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou ohledně výroby penicilinu v Česku.

"Nyní čekáme na odpověď komise ohledně notifikace našeho návrhu. Pokud bude náš návrh schválen, začneme s výstavbou. Doufáme, že se to stane co nejdříve," uvedl Válek.

Česko čelilo nedostatku některých léků v posledních letech, včetně antibiotik jako je penicilin. Důvody těchto výpadků bývají různé. Premiér Petr Fiala nedávno zdůraznil nutnost posílení soběstačnosti Česka ve výrobě léků. Válek ujistil veřejnost, že pacienti mají dostatek základních léků, ale přiznal možnost dalších výpadků, které evropské autority odhadly na zhruba tři roky.

Témata:  Vlastimil Válek

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy