Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropu obsazuje nebezpečný komár flebotom. Člověku může jít i o život

Komár Phlebotomus papatasi
Komár Phlebotomus papatasi
Foto: Profimedia

Infekční onemocnění si nemusíme přivézt jen z exotických destinací, ale i z populárních letovisek u Středozemního moře. Hrozbu představuje středomořský komár flebotom, který je zde rozšířen. Tým odborníků z 16 evropských zemí, včetně České republiky, nyní mapuje jeho výskyt a určuje, které druhy jsou nejnebezpečnější. 

Vít Dvořák z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pro iRozhlas uvedl, že „zrovna příští týden se chystáme na jižní Moravu, protože kontinuálně monitorujeme, jestli se flebotomové už z jižních států posunuli až k nám.“ Doplnil, že tento druh komára dosud na našem území zaznamenán nebyl. Vědci využívají k monitorování jednoduché entomologické zařízení, které zahrnuje „tubus, který je opatřený žárovičkou a takovým větráčkem. Ten se navlékne na sběrný cylindr z velmi jemné látky, do které nachytaný hmyz potom padá a ze které se nedostane.“ Žárovička přitahuje hmyz, který je následně nasáván do cylindru, jak popisuje entomolog.

Odborníci nalezli komáry flebotomy ve všech zemích podél Středozemního moře, přičemž Vít Dvořák upozorňuje, že „někdy dochází k tomu, že si flebotomem přenesený patogen přivážejí lidé ze Středomoří jako nechtěný suvenýr z dovolené.“ Tento nebezpečný hmyz se však objevuje i v evropském vnitrozemí, například ve Švýcarsku, Rakousku a Německu. Dvořák dodává, že „je zřetelné, že tak jak se mění klima a životní prostředí, tak se areál výskytu mění také.“ Flebotomy, malý bodaví komáři (nebo také písečné mušky - pozn. redakce), mohou přenášet nebezpečné mikroorganismy, jako jsou viry nebo parazitické prvoky rodu leischmania, které způsobují závažná a potenciálně život ohrožující onemocnění.

V evropském projektu Climos řeší česká laboratoř, které druhy flebotomů jsou nebezpečné. Iva Kolářová z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ukazuje do malého skladu, kde jsou průhledné boxy s flebotomy, včetně pářících se jedinců. Samice flebotomů potřebují krev k tvorbě vajíček, a v laboratoři se používají myši pro získání této krve, přičemž lidé dbají na to, aby se vyhnuli kousnutí. Kolegyně Ivy Kolářové krmí larvičky rozemletými králičími bobky, což „jim velmi chutná“ potrava, a po zakuklení se z nich vyvinou dospělí flebotomy, které připomínají miniaturní komáry.

Flebotomové přenášejí mikroorganismy prostřednictvím slin, když sají krev lidí nebo zvířat. Vědci proto analyzují jejich sliny. Čeští odborníci získávají data o protilátkách v krvi od zahraničních kolegů, aby srovnáním určili, zda a kde flebotomové představují riziko pro člověka. Vít Dvořák dodává, že na základě údajů z celé oblasti Středozemního moře bude vytvořena mobilní aplikace, která uživatelům poradí o riziku aktivity flebotomů a možnosti nákazy patogeny. Tato aplikace může pomoci lékařům identifikovat možné případy onemocnění po návratu z dovolené, pokud se objeví příznaky.

Flebotomové jsou přirozenými přenašeči Leishmania spp. a flebovirů v oblasti Středozemního moře. Leishmania infantum způsobuje viscerální a kožní leishmaniózu, zatímco L. major a L. tropica jsou omezeny na severní Afriku, Střední východ a Malou Asii. Fleboviry, jako Toscana virus, mohou způsobit mírné až závažné onemocnění. Informuje ECDC. Zatímco největší dopad mají infekce flebotomy na veřejné zdraví v jižních a východních zemích Středozemí, v Evropě se v důsledku globálního oteplování a migrace vektorů stávají novým problémem. Postupně se šíří na sever, a pokud infikovaní psi vstoupí do nových oblastí, mohou tam vzniknout nová ohniska infekce. Riziko výskytu L. tropica v jižní Evropě roste mezi migranty z endemických oblastí. V Evropě chybí účinné vakcíny a celoregionální dozor nad flebotomy a kontrolní systémy pro patogeny přenášené tímto hmyzem. Lidská leishmanióza a infekce TOSV nejsou zahrnuty na seznam nemocí pod dohledem EU.

Témata:  komáři

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy