Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exprezident Klaus vyzval vládu, aby nepřistoupila na rozdělení evropských peněz

Václav Klaus
Václav Klaus
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý prezident Václav Klaus a jeho institut vyzvali vládu, aby nedovolila přijetí plánu Evropské komise na rozdělení peněz v souvislosti s řešením následků krize způsobené pandemií nového koronaviru. Uvedli to v prohlášení, které poskytli ČTK. Za plánem vidí prostředek k nové fázi centralizace Evropské unii či k posílení politické unie.

Evropská komise ve čtvrtek představila návrh, podle kterého by mezi členské země rozdělila 750 miliard eur na obnovu jejich ekonomik zasažených krizí kolem pandemie nového koronaviru. Peníze si chce unie půjčit na finančních trzích, což by znamenalo dlouhodobé zadlužení. Česko by z mimořádného balíku mělo dostat téměř 20 miliard eur (skoro 550 miliard korun).

"Celý plán je výzvou k opuštění ekonomické racionality, je krokem znamenajícím rezignaci na uplatňování jakýchkoli rozumných ekonomických kritérií. Má být prostředkem k nové fázi centralizace EU, k financování velmi sporných záměrů a v neposlední řadě k posílení politické unie," uvedl Klaus a jeho spolupracovníci. Uskutečnění plánu podle nich bude dalším krokem k vytvoření evropského superstátu. "Plán operuje s obrovskými částkami, ale nepřináší žádné dodatečné finanční zdroje. Jde jen o přesuny našich peněz, ne o obdobu Marshallova plánu, který přinášel peníze 'zvenčí'," uvedli.

Plán podle nich povede k masivnímu zadlužení na desítky let. "Navíc je jisté, že tyto vypůjčené peníze nepovedou k prosperitě zemí EU ani k oživení ekonomik postižených epidemií a restrikcemi," poznamenal.

Autoři prohlášení jsou přesvědčeni, že unijní finanční injekce povede k "zakonzervování neefektivních struktur, zpomalí přirozené očistné procesy v ekonomice a pokřiví racionální alokaci zdrojů jejich přesměrováváním k byrokraticky a ideologicky motivovaným projektům".

Zároveň uvedli, že se Brusel snaží peníze přesunout ke stagnujícímu jihu Evropy a přispět tak k jeho udržení v EU. "Nemůže nám jít jen o více či méně peněz pro Českou republiku, ale o celkovou ekonomickou a politickou škodlivost projektu," poznamenali. Vyzvali proto vládu, aby přijetí projektu nedovolila a na Evropské radě se proti němu postavila.

Plán ve čtvrtek kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Zásadně odmítá například to, aby ve vzorci hrála velkou roli nezaměstnanost. Unijní státy, kterým se daří držet i v krizi nízkou nezaměstnanost, by za to neměly být sankcionovány, uvedl. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by ČR měla hledat konstruktivní kompromis.

Témata:  Václav Klaus EU

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.