Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování proti covidu těhotným i kojícím

těhotenství
těhotenství
Foto: Pixabay

Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím ženám a také těm, které plánují těhotenství. ČTK to dnes řekli mluvčí nemocnice Veronika Plachá a primář oddělení Lukáš Hruban.

Nemocnice má v průměru deset porodů za den, přičemž jedna až dvě ženy jsou nakažené. Zhruba polovina nemá příznaky nákazy, polovina je vykazuje a malé procento má těžší průběh. Podle Hrubana ale situaci nelze podceňovat s ohledem na možná rizika jak pro matku, tak pro dítě. Hrozí například předčasný porod.

Nemocnice uvádí, že se lze očkovat v jakémkoliv týdnu těhotenství a očkovat se mohou i kojící ženy, protože se protilátky dostávají do mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě. Nemocnice tak doporučuje očkování ženám plánujícím těhotenství, dosud neexistují důkazy, že by měla vakcína vliv na plodnost. Doporučuje se také očkování u žen, které podstupují léčbu neplodnosti.

Z průměrných deseti porodů denně jsou pozitivní testy u jedné až dvou žen. Hruban uvedl, že asi dvě třetiny žen nejsou očkované a třetina očkovaná je. "Doporučujeme očkování, protože je to nejefektivnější ochrana. Covid způsobuje komplikace v graviditě, která může postihnout matku i dítě. Je komplex věcí, které to může spustit. Od předčasného porodu, kdy se narodí novorozenec s hmotností 1500 gramů a musí být na přístrojích, až po porod mrtvého dítěte," uvedl Hruban. Za období necelého měsíce nemocnice eviduje v souvislosti s covidem úmrtí jedné těhotné ženy.

Podle Hrubana je ale zhruba polovina těhotných bez příznaků a druhá polovina má příznaky běžné virózy. "Je malé procento těch, které mají závažnější potíže vyžadující nějaký další postup, další terapie a mimořádnou péči," řekl Hruban. Dodal, že s ohledem na malá čísla v brněnské nemocnici nelze dělat statistiku faktorů, které těžší průběh ovlivňují. "Z dat velkých národních registrů, která jsou k dispozici, je ale samozřejmě vyšší pravděpodobnost těžšího průběhu u žen, které mají rizikový faktor jako například věk, obezitu nebo další nemoci jako třeba cukrovka nebo hypertenze," vyjmenoval Hruban. Pokud se podle něj těhotné ženy odmítnou očkovat, měly by se chránit izolací a omezit všechny kontakty, které se nemusí uskutečnit.

Témata:  očkování těhotenství

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy