reklama

"Byl jsem si od počátku jistý, že jsem nic nezákonného neudělal. Na rozhodnutí soudu o své nevině jsem čekal několik let, celá situace byla velmi nepříjemná nejen pro mne, ale také pro mé blízké. Chtěl bych proto poděkovat rodině, kolegům i spoluobčanům, že mi celou dobu projevovali důvěru a dodávali mi tím tolik potřebnou motivaci," napsal Půta.

Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Krajský soud v Liberci dnes zprostil obžaloby Půtu stejně jako dalších 11 obžalovaných a čtyři firmy. Soudce čte nyní zdůvodnění zprošťujícího rozsudku, čeká se také na to, zda se státní zástupce odvolá.

Kauza se týkala dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Státní zástupce tvrdil, že úplatek hejtman dostal za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav. Půta to od počátku odmítal. V obžalobě podle něj nebyly vůči němu žádné důkazy.

"Je to pozitivní signál, že v České republice nelze jakoukoli osobu odsoudit bez důkazů, jen na základě spekulací či závisti konkurentů," uvedl v tiskové zprávě Polčák.

Europoslanec považuje verdikt za očištění Půty jako hejtmana i člověka. "Je až neuvěřitelné, jak jednoduché může být v této zemi pošpinit pověst komunálních i krajských politiků. Takových případů je celá řada, a přestože byli po letech stejně jako Martin očištěni, tak jim to nevrátí čas strávený taháním po soudech, veřejnou nálepku podvodníků, pošramocenou pověst či náročný tlak na lidskou psychiku," uvedl Polčák, který dorazil Půtu podpořit k soudu.

Rakušan uvedl, že Půtu zná jako pracovitého hejtmana, za kterým jsou vidět výsledky usilovné a koncepční práce. "Považuji ho ale také za férového a čestného člověka, který mi byl vždy ochoten poradit a předat své zkušenosti," řekl Rakušan. Dodal, že o nevinně libereckého hejtmana ani na vteřinu nepochyboval.

reklama