"Nabídl jsem své zkušenosti z 20 let ve veřejné správě, schopnost řídit a kontrolovat velké projekty od přípravy až do realizace a také zkušenost z práce v dozorčích a správních radách firem jako je Krajská nemocnice Liberec, liberecký dopravní podnik nebo liberecká univerzita," řekl dnes na dotaz ČTK Půta. Velkým úkolem ČEZ pro příští léta bude podle něj kromě jiného snížení závislosti na dovozu z Ruska, energetické úspory nebo podpora energetické soběstačnosti měst a obcí.

Půtovu nominaci do dozorčí rady ČEZ podpořila také Asociace krajů ČR. "Vyjednali jsme jako asociace s premiérem, že v dozorčích radách důležitých firem, které vlastní stát, jako jsou ČEZ, Řízení letového provozu, České dráhy, Česká pošta nebo Všeobecná zdravotní pojišťovna, by měly mít regiony nějaký vliv," doplnil liberecký hejtman. V dozorčí radě České pošty tak například zasedl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Vládní koalice chce na červnové valné hromadě obměnit dvanáctičlennou dozorčí radu ČEZ, která mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy. Stát v ní zastupuje osm lidí, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Předsedou rady je nyní Otakar Hora. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát prostřednictvím ministerstva financí - vlastní 70 procent akcií.

O změnách v dozorčí radě rozhodují akcionáři na valné hromadě společnosti, které vesměs končí podle přání ministerstva financí. TOP 09 navrhla finančníka a investora Vávru, který v minulosti stál v čele Komerční banky či Union banky. ODS nominovala své regionální představitele Jirouta a Kadrnku, Půta je představitelem Starostů, Doležálek zástupcem KDU-ČSL. Valná hromada se uskuteční 28. června.

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni byl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procent více. Po očištění o mimořádné vlivy zisk naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.