Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Půta: Česko odmítá, aby Polsko mohlo smlouvu o Turówu po dvou letech vypovědět

Martin Půta
Martin Půta
Foto: facebook Martin Půta

Posledním, ale zásadním sporem mezi Českem a Polskem při jednání o smlouvě řešící fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce je doba trvání dohody. Pro Českou republiku je nepřijatelné, aby Polsko mohlo smlouvu po dvou letech vypovědět, řekl dnes novinářům Půta. Přesto věří, že se podaří dospět ke kompromisu, což podle něj nyní bude už hlavně práce pro premiéry obou zemí.

Česko podle hejtmana usiluje o uzavření smlouvy s Polskem, aby mělo celou dobu trvání těžby záruku, že nebudou překračovány limity dopadu na životní prostředí, že bude dostávat informace o stavu podzemních vod a že investor dodrží, co slíbil. "Návrh na to, že by Polsko mohlo po dvou letech smlouvu bez dalšího vypovědět, je pro nás naprosto nepřijatelný," řekl Půta ČTK.

Jednání o smlouvě byla podle něj tvrdá a dlouhá. "Během noci se ta dohoda nacházela malý kousek od kompromisu. Dosažení toho kompromisu je teď už věcí pro premiéry," soudí liberecký hejtman, který se nynějších jednání účastnil.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ve čtvrtek večer po dalším kole jednání rovněž uvedl, že hlavním rozporem je odlišný názor Česka a Polska na délku trvání smlouvy o Turówu. Postoje stran nechtěl upřesnit, řekl jen, že odlišnosti jsou v řádu let.

Polský ministr ochrany ovzduší a životního prostředí Michal Kurtyka po jednání prohlásil, že Polsko předneslo "velmi dobrou nabídku" pro obyvatele Libereckého kraje v oblasti vodohospodářské infrastruktury, územní spolupráce a monitoringu. Narazila ale podle něj na eskalaci požadavků české strany.

Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu, protože by to podle Polska mělo negativní dopady na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska v minulých dnech uváděli, že navrhují třeba finanční podporu obyvatelům českých obcí.

Česko i Polsko jsou podle Brabce nadále připravené o situaci kolem Turówa jednat. Polská delegace ve čtvrtek večer po jednání ale z Prahy odjela, takže dnes jednání s velkou pravděpodobností pokračovat nebude.

Témata:  Polsko Martin Půta doly

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.