Širší vedení KDU-ČSL ve čtvrtek Hladíkovu nominaci potvrdilo, znovu ji posuzovalo kvůli úternímu zásahu policie v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu. Policisté v kauze privatizace městských domů požádali Hladíka o podání vysvětlení.

Fiala dnes zopakoval, že rozhodnutí KDU-ČSL respektuje. Současně je ale přesvědčen, že návrh může podat až ve chvíli, kdy bude jasné, že Hladík není vyšetřován, obviněn, až podá vysvětlení. To bude podle něj relevantní v řádu týdnů a vyžádá si mezikrok, kterým je pověření vicepremiéra a předsedy lidovců Mariana Jurečky dočasným vedením resortu. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která avizovala rezignaci ze zdravotních důvodů, chce kvůli plánované operaci skončit ve funkci 31. října.

Fiala se s Hladíkem kvůli nominaci setká. Současně má příští týden v plánu odloženou pravidelnou schůzku s prezidentem, na které budou moct situaci prodiskutovat. Mohla by se uskutečnit ve středu.

Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek večer při jednání v Želivě na Pelhřimovsku Hladíkovu nominaci podpořil s tím, že končící náměstek brněnské primátorky předsednictvu a výboru záležitost jasně vysvětlil a není obviněný ze spáchání jakéhokoliv trestného činu. Podle závěru z jednání, které má ČTK k dispozici, považuje vedení lidovců Hladíka za kompetentního a čestného člověka. "Není možné z politického a veřejného života odstranit člověka jen proto, že byl předvolán k podání vysvětlení na policii," uvádí dokument.

Jurečka v závěru k jednání vyzval členy strany k jednotě a zdůraznil, že jakmile se ukáže, že někdo ze straníků porušil zákon, budou lidovci reagovat velmi rychle. V případě Petra Hladíka žádné takové indicie nejsou, dodal.

Policie v úterý zasahovala v Brně na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Byli také v městské černovické pískovně nebo u místostarosty Černovic a jednatele pískovny Jiřího Hasoně. Policisté poté zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Městský soud vzal ve čtvrtek všech sedm lidí do vazby.