Premiér Petr Fiala (ODS) se shodl s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem na nutnosti posílení východního křídla NATO. Oba politici jsou rovněž pro pokračování dodávek vojenské techniky Ukrajině, který čelí ruské invazi. O výsledku jednání se Stoltenbergem dnes Fiala informoval na twitteru.
"Shodli jsme se na nutnosti momentálního i dlouhodobého posílení východního křídla NATO a na důležitosti pokračování dodávek vojenské techniky Ukrajině tak, aby se země mohla ještě lépe bránit ruské agresi," uvedl český premiér.
Česko dosud darovalo Ukrajině vojenský materiál v hodnotě 1,1 miliardy korun. Z bezpečnostních důvodů ale resort obrany již delší dobu neuvádí, jaký materiál na pomoc napadené zemi posílá.
List Wall Street Journal v úterý napsal s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany, že Česko poslalo na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý uvedla, že věří, že Česko posílá na Ukrajinu zásadní vojenský materiál. Konkrétně se však o obsahu dodávek bavit nechtěla.
"Zvídavost je lidská a chápu ty, kdo chtějí zjistit, co na Ukrajinu dodáváme. Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat!" napsala na twitteru.
O posílení východního křídla aliance v souvislosti s děním na Ukrajině hovořili zástupci zemí NATO už na mimořádném summitu v Bruselu koncem března. Fiala tehdy uvedl, že se Praha hodlá na posilování východního křídla aktivně podílet.
Česká armáda už vyslala přibližně 200 vojáků na Slovensko v rámci vytvářeného bojového uskupení NATO. Generální tajemník aliance české angažmá ocenil. "Mluvil jsem s premiérem Fialou, abych mu poděkoval za rozhodnutí České republiky vést novou jednotku NATO na Slovensku a za výraznou podporu Ukrajině," uvedl dnes Stoltenberg na twitteru.
Kromě Česka, Spojených států, Německa a Nizozemska do společné alianční jednotky, takzvané bojové skupiny, vyšlou své příslušníky také Polsko a Slovinsko. Podobná bojová uskupení vytváří aliance kvůli ruské invazi na Ukrajinu také v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Již dříve po ruské anexi Krymu vznikla v Pobaltí a v Polsku.
Témata: Petr Fiala , Jens Stoltenberg, NATO (Severoatlantická aliance)
Související
15. listopadu 2024 19:47
11. října 2024 15:53
9. října 2024 17:41
17. září 2024 8:38
28. srpna 2024 9:40
19. srpna 2024 20:30