reklama

Podle Fialy se koaliční strany shodly na tom, že by se neměly vzájemně překvapovat a zároveň oslabovat důvěru mezi sebou i u voličů. "Výsledkem jednání je, že ministr pro evropské záležitosti nebude mít zmocněnce pro euro a ekonom Zahradník bude nadále působit jako jeho poradce," napsal premiér na síti X.

Vláda se podle něj domluvila na tom, že Národní ekonomická rada vlády (NERV) do října vypracuje analýzu výhodnosti vstupu do mechanismu ERM II (evropský mechanismus směnných kurzů). Legislativní rada vlády zároveň vyhodnotí s tím spojené legislativní otázky. "Vláda rozhodne o dalším postupu na základě těchto analýz a ekonomických výsledků v roce 2024," dodal Fiala.

Dvořák o jmenování zmocněnce pro přijetí eura a vstup do ERM II informoval v pondělí na sociální síti X. Při té příležitosti zmínil, že vládní hnutí Starostové a nezávislí dokonce dlouhodobě usiluje o jmenování národního koordinátora pro přijetí eura.

Hlavní agendou zmocněnce mělo být zapojení do veřejné diskuse o plnění maastrichtských kritérií a dalších krocích, které připraví Česko na případné přijetí jednotné unijní měny. "Jsem přesvědčen o tom, že ekonom Petr Zahradník je člověk na svém místě a že právě on dodá debatě o euru potřebnou dynamiku," dodal Dvořák.

Zahradník je expertem specializujícím se na problematiku EU. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, působil i na prestižních zahraničních univerzitách. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) či EuroTeamu při Evropské komisi.