Vláda původně navrhla zvýšení schodku o 50 miliard korun z 280 na 330 miliard. Koaliční politici však poté přišli s dalšími návrhy, které můžou v případě schválení navýšit schodek až na 375 miliard korun. "Je to opodstatněné, snad každý vidí, jakým problémům čelíme," uvedl Fiala. Za hlavní důvod považuje důsledky ruské agrese na Ukrajině.

Z deficitu podle svých slov nemá žádnou radost. Připomněl, že předchozí vláda ANO a ČSSD před rokem navrhovala na rok 2020 deficit 376,6 miliardy korun, který přitom s letošním děním na Ukrajině a následnou energetickou krizí nepočítal. "Musíme zvažovat na jedné straně rozpočtovou odpovědnost ve smyslu zadlužování ČR a budoucích generací, na druhé straně aktuální důsledky válečného konfliktu," uvedl Fiala.

Vláda podle něj musí pomoci lidem, firmám i veřejnému sektoru například s cenami energií. Na jednáních kabinetu se diskutuje o každé miliardě důkladně a důsledně, doplnil premiér. "Abychom nevydali ani korunu, kterou nemusíme," uvedl. Nynější situace je podle něj v Evropě i ČR bezprecedentní a nese s sebou nároky na rozpočet.