reklama

Prezident Miloš Zeman jmenoval Fialovu vládu loni po sněmovních volbách právě 17. prosince. Ve vládě zasedlo pět stran ze dvou koalic. Za koalici Spolu to jsou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a druhou koalicí jsou Piráti a Starostové.

"Naše země se v důsledku ruské agresivní války na Ukrajině potýká s řadou obrovských výzev, které jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Společně s vámi však pracujeme na tom, aby byly dopady krizí na životy nás všech co nejmenší," píše premiér. Připomíná poslední velkou vlnu covidové pandemie a uvádí, že díky spolupráci a zodpovědnosti občanů se ji podařilo zvládnout na výbornou. Na covidovou pandemii však navázala ruská invaze na Ukrajinu a v Evropě tak vypukl největší válečný konflikt od konce druhé světové války, dodává.

Premiér poukazuje například na to, že Česko přijalo víc než 460.000 uprchlíků z Ukrajiny, hlavně žen a dětí. Zmiňuje se i o nedostatku energií a jejich rostoucích cenách. "Zareagovali jsme rychle a zajistili jsme dostatek plynu na tuto zimu – rekordně jsme naplnili zásobníky a zakoupili jsme potřebnou kapacitu v LNG terminálu v Nizozemsku," napsal Fiala. "Odolali jsme tlaku populistů na řadu drahých a nefunkčních zásahů do volného trhu, a i díky tomu nyní tankujeme za předválečné ceny, zatímco v jiných zemích benzin a nafta zdražují a řidiči na ně musejí stát dlouhé fronty," podotkl.

Premiér pochválil i výsledky končícího českého předsednictví v Radě EU. "Podařilo se nám přijmout řadu evropských řešení vysokých cen energií, která budou mít pozitivní dopad na všechny naše občany, dokázali jsme vyjednat mnoho věcí, které analytici označovali jako nemožné," uvedl.

Fialově vládě se letos podařilo například prosadit již dva své státní rozpočty, a to na letošní a příští rok. Když prezident Miloš Zeman vetoval navýšení letošního rozpočtového schodku, dokázala ho vládní koalice přehlasovat. Koalice však ve Sněmovně často čelí kritice opozičních hnutí ANO a SPD, které jí vyčítají například to, že se málo snaží o úspory v rozpočtu a že příliš zadlužuje zemi.

To, že Fialova vláda čelila v prvním roce své vlády nečekaně složitým okolnostem, uvedl i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj se však z ekonomického hlediska nedají srovnávat s okolnostmi z covidového roku 2020. "Tehdy se ekonomika hluboce propadla, nejvíce v historii ČR, zatímco letos poroste. Proto i přes složité okolnosti kabinet měl a mohl naplňovat více slibů ze svého programového prohlášení," míní Kovanda. Kabinet podle něj zabodoval organizací předsednictví v EU. Na druhé straně vytkl vládě, že místo adresné pomoci potřebným uskutečňovala nákladnou plošnou pomoc.