reklama

Později Fiala v rozhovoru pro televizi CNN Prima News vyjádřil přesvědčení, že prezident republiky má jmenovat kandidáta na ministra, jehož mu navrhne premiér.

Fiala věří, že příští hlava státu bude respektovat ústavu i jejího ducha. A tedy že na rozdíl od Zemana bude vycházet z principu, že odpovědnost za členy vlády má premiér a že vláda, nikoliv prezident, se zodpovídá Poslanecké sněmovně, potažmo veřejnosti.

Kompetenční žalobu na Zemana k Ústavnímu soudu nevyloučil, zdůraznil ale, že se vždy snaží najít jiné řešení než soudní cestu. "Prezident by měl v zájmu naší země a v zájmu kvalitní politické kultury respektovat návrh, který předkládá předseda vlády," soudí Fiala. "Věřím, že příští prezident to dělat bude a tyto problémy ustanou," dodal. Zemanův nástupce se úřadu ujme za dva měsíce.

Hladík po středečním jednání se Zemanem řekl, že prezident ho není v tuto chvíli připraven jmenovat. Měl přitom dojem, že výhrady, které prezident vznesl, mu vysvětlil. Podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky, který nyní ministerstvo životního prostředí řídí, se výhrady týkaly například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila.

O situaci ve středu jednalo předsednictvo KDU-ČSL, na pátek Jurečka svolal celostátní výbor, který probere další postup. "Zítra (v pátek) bude jednat celostátní vedení KDU-ČSL a přijde s nějakým návrhem. Jsou tu nějaké možnosti, jak postupovat dál. Poté, co se poradí vedení lidovců, tak oznámíme další postup," uvedl dnes Fiala. Je podle něj důležité, aby kolem důležitého ministerstva bylo brzy jasno.

Jurečka ve středu naznačil, že by lidovci mohli vyčkat na postoj příštího prezidenta, který vzejde z lednových voleb. Podobnou věc zmínil dnes i Fiala. "Musíme zohledňovat některé skutečnosti, které tu jsou, třeba končící funkční období prezidenta Zemana a některé další faktory. Myslím, že po pátku bude jasněji," řekl premiér. Zdůraznil, že při podobných situacích při odmítání kandidátů na ministra, které nastaly za éry Zemana i jeho předchůdců, byl klíčový postoj premiéra.

Připomněl, že Zeman při skládání Fialovy vlády chtěl vetovat Jana Lipavského (Piráti) navrženého na ministra zahraničí, i přes výhrady ho ale nakonec jmenoval. "Na rozdíl od svých předchůdců jsem neustoupil, nepředkládal jsem žádné alternativy, já jsem prostě Jana Lipavského prosadil," řekl dnes Fiala na CNN Prima News.