Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala řekl, že Ukrajina dostane první munici z české iniciativy v červnu

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Ukrajina by mohla dostat první dělostřelecké granáty pořízené v rámci české iniciativy v červnu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání v sídle NATO. Podle Fialy se již podařilo najít půl milionu kusů munice. 

Fiala zmínil, že Ukrajina se nachází v těžké situaci, proto potřebuje podporu ze Západu více, než kdy dříve. Kyjev například už delší dobu čeká na odblokování další americké pomoci. "Chceme najít nové způsoby, jak pomoci," řekl český premiér, který do Bruselu zavítal z USA, kde ho v pondělí přijal v Bílém domě americký prezident Joe Biden. 

Fiala na tiskové konferenci po středečním jednání uvedl, že Česko v rámci iniciativy nalezlo 500 tisíc kusů dělostřelecké munice. Pro Financial Times před několika dny prozradil, že je nasmlouváno 180 tisíc kusů granátů pro ukrajinskou armádu a pracuje se na zajištění dalších 300 tisíc kusů.

"Situace na Ukrajině je kritická. Dochází jim munice, což znamená, že jsou denně nuceni k těžkým rozhodnutím. Kvůli tomu je pro ně extrémně těžké udržet linie - stejné linie, které budou rozhodovat o bezpečnosti a budoucnosti celé Evropy," napsal český premiér pro britský deník. 

Česká iniciativa podle Fialy zajistila Západu více času na to, aby se přizpůsobil situaci, kdy válka mění svět. "Musíme si zvyknout na to, že odpovědná bezpečnostní politika musí zahrnovat výrazně větší investice do obrany k odstrašení útočníka," konstatoval. 

K iniciativě se podle dostupných informací připojilo přibližně dvacet zemí. Financial Times již dříve napsaly, že ke koupi původně plánovaných 800 tisíc kusů dělostřeleckých granátů bude potřeba shromáždit půldruhé miliardy dolarů. 

Témata:  Petr Fiala Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.