"Setkání by se mělo uskutečnit ve chvíli, kdy pan prezident bude na běžném pokoji, což znamená, že bude schopen běžných pracovních schůzek," řekl Fiala.

Prezident je v péči Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Kancelář prezidenta republiky ani nemocnice žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly, podle nepotvrzených informací médií má Zeman vážné problémy s játry.

Kvůli Zemanovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o prezidentově schopnosti vykonávat úřad.

Podle Fialy schůzka zatím nepospíchá. Je možné, že do ustavující schůze nové Sněmovny 8. listopadu se Zemanův zdravotní stav výrazně zlepší, řekl. "Počkám, až budu pozván panem prezidentem a bude možné s ním mluvit o tom, co čeká Českou republiku v příštích dnech a týdnech," dodal šéf ODS.

Hospitalizovaného prezidenta v pondělí dopoledne navštívil veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Podle něj prezident v tuto chvíli není nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi. V pátek Zemana navštívil jeho předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus.

Také dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) čeká na návštěvu u Zemana. Se Zavoralem se také dohodl, že tak bude moci učinit, až bude prezident přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj, řekl po pondělním jednání vlády.