Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala se omluvil klientům, kteří žádají o důchod a stále čekají

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na dokončení procesu neúměrně dlouho. Zdravotní pojišťovny zároveň po těchto osobách už nebudou požadovat úhradu pojistného.

"Omlouvám se všem klientům, kteří si žádají o důchod. Víme, že čekají dlouho a je to neúměrné," řekl Fiala v rozhovoru. Jako příčiny uvedl souběh vysokého počtu žádostí o předčasný důchod a žádostí o výchovné a také složitou personální situaci. Podle premiéra už byla přijata opatření.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň v pátek informovalo, že jeho zástupci jednali s činiteli zdravotních pojišťoven a České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) o situaci žadatelů o důchod, kteří již nejsou zdravotně pojištěni, přičemž vyřizování žádostí se protáhlo na více než 90 dní.

Podle úřadu došlo k dohodě, že ČSSZ předá v průběhu příštího týdne údaje o žadatelích do centrálního registru pojištěnců, aby o nich měly zdravotní pojišťovny příslušné informace. Po této skupině osob pak úhrada pojistného již nebude požadována.

Témata:  Petr Fiala důchody

Související

Aktuálně se děje

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy