Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala se shoduje se Zemanem u Ukrajiny, další politici jsou k projevu kritičtí

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Dnešní poslední vánoční projev prezidenta Miloše Zemana byl podle premiéra Petra Fialy (ODS) hlavně ohlédnutím hlavy státu za jeho vlastní kariérou. S prezidentem se předseda vlády shoduje v názoru na ruskou agresi, na dotaz ČTK ocenil také Zemanovu podporu Izraele. Další vládní politici se k projevu postavili kriticky a s ohledem na lednové volby příštího prezidenta vyjádřili přání, aby nová hlava státu přinesla změnu.

Podle šéfa opoziční SPD Tomia Okamury opomněl Zeman zmínit selhání vlády v boji s inflací, místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček hodnotí projev jako nadstranický.

Zeman ve větší části dnešního projevu bilancoval svou politickou kariéru. Fiala zmínil, že vánoční poselství tak bylo do značné míry jeho vlastním ohlédnutím. "Jistě se lišíme v pohledu na řadu věcí, ale beze sporu je například to, že ruská agrese na Ukrajině a její vliv na ceny energií jsou největší výzvou, se kterou se musíme v současné době vypořádat," uvedl premiér. Ocenil také Zemanovu dlouholetou podporu Izraele.

Podle vicepremiéra a předsedy STAN Víta Rakušana se Zeman pokusil relativizovat svou dlouhodobou proruskou ekonomickou a politickou orientaci. "Poznámkou o 'zeleném fanatismu' dokázal, že je skutečně mužem minulosti, a správně podotkl, že vláda bude muset hledat nové zdroje daňových příjmů. Věřím, že jeho dnešní projev je koncem jedné éry - a začátkem nové, lepší," uvedl.

Šéfku Sněmovny a koaliční TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou projev nepřekvapil. "Ač své vánoční vystoupení nazýval vždy 'poselstvím', ani tentokrát v něm lidem nepopřál. Mluvil většinu času jen o sobě samém," uvedla. Věří, že příštího prezidenta budou zajímat spoluobčané mnohem víc. "A že se dočkáme i hlubších myšlenek než jen hanění snah o vypořádaní se s klimatickou změnou," uvedla.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) pozitivně vnímá explicitní podporu prezidenta Ukrajině. "Již výrazně hůře vnímám zpětné hodnocení jeho vztahu k Ruské federaci jako ekonomickou diplomacii," uvedl. Kritizoval také Zemanův postoj k ekologii. "Je smutné, že deficity, které dlouhodobá politika Česka ve vztahu ke klimatu, ovzduší a naší přírodě vykazovala, jsou nyní pět minut po dvanácté dávána za vinu zelené politice, místo aby se na férovku přiznalo, že jsme zaspali," napsal Bartoš ČTK. Do vánočního poselství pak také nepatří urážky kritiků či politiků, doplnil.

Okamura označil za pochopitelné, že poslední desáté poselství obsahovalo bilancování Zemanovy dlouhé politické kariéry. "Co však pro mne pochopitelné není, je skutečnost, že zcela opomněl zmínit totální selhání stávající Fialovy vlády, které vede k bezprecedentnímu zdražování základních životních potřeb a uvrhuje miliony českých spoluobčanů do neřešitelných ekonomických problémů a chudoby," napsal ČTK Okamura.

Havlíček hodnotí projev jako nejvíce nadstranický ze všech Zemanových prezidentských projevů. "Věcně a podle mě správně zrekapituloval tři hlavní problémy a jejich příčiny dneška, aniž by napadal vládu či popichoval opozici. Drobným šťouchancem v závěru připomenul, že je to stále Miloš Zeman, ale byl to celkově i s ohledem na shrnutí jeho politického života, smířlivý projev," uvedl. Havlíček ocenil, že se zlepšil Zemanův fyzický stav.

Prezidentští kandidáti se v hodnocení Zemanova projevu neshodují

Různorodé reakce vzbudil u prezidentských kandidátů dnešní vánoční projev končícího prezidenta Miloše Zemana. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová ocenila, že Zeman dnes symbolicky dokončil svůj obrat od Ruska, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel v projevu postrádal slova o nynějších těžkých časech a povzbuzení. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) souhlasil se Zemanovým výběrem nejdůležitějších událostí roku i jejich hodnocením. Kandidáti to sdělili ČTK a napsali na sociálních sítích.

Zeman uvedl, že věří, že tlak svobodných zemí dříve nebo později přiměje Rusko, aby opustilo území Ukrajiny. Nerudová ocenila, že tak symbolicky dokončil svůj obrat od Ruska směrem k plné podpoře Ukrajiny. "Jeho rozloučení ohlašuje blížící se závěr jedné éry. Tu definitivní tečku za ní můžeme udělat v lednových volbách. Věřím, že po nich společně začneme řešit budoucnost nás všech," uvedla na twitteru.

Pavel napsal, že hodnocení Zemana lidé již slyšeli dost. "Mohu ale říci, co dnes od prezidenta neslyšeli, ačkoli to slyšet měli: Naše země i lidé za sebou mají náročný rok a těžké časy nás ještě čekají, ale zvládli jsme už i horší období, takže klid, i tentokrát to zvládneme," uvedl.

Babiš ČTK sdělil, že Zeman se znovu ukázal jako vynikající rétor. "Nikdo takový v současné politice není a v tomto směru bude jeho odchod do politického důchodu velkou ztrátou," uvedl . Souhlasí se Zemanovým výběrem nejdůležitějších událostí končícího roku i jejich hodnocením. "S tím, že Rusko musí opustit Ukrajinu, aby se do této země vrátil mír. S kritikou zeleného fanatismu, nepochopitelného zákazu aut se spalovacími motory nebo rozšiřování emisních povolenek," uvedl Babiš. Postrádal vizi do budoucna, přání, aby se ČR dařilo lépe, i větší povzbuzení.

Podle senátora Pavla Fischera Zeman obhajoval sebe a své minulé činy. "Jeho projev nepřinesl nic nového, neměl ani mnoho společného s vánočním poselstvím. Nezanechal nic k přemýšlení, jediný výhled do budoucnosti se týkal vlastního důchodu Miloše Zemana," konstatoval Fischer. Nesouhlasí s tím, že by Zeman bojoval za suverenitu Česka. "Stal se symbolem servility vůči východním mocnostem. Při tom urážel a rozděloval," míní.

Odborářský předák Josef Středula uvedl, že se projev nesl v bilančním duchu. "Prožil uplynulých 32 let v politice a za tu dobu stihl mnoho lidí potěšit, ale jak už to v politice bývá, více bylo těch, které naštval. Budí emoce, a to se od státníků očekává. Nyní je však čas na změnu," napsal Středula. Podnikatel Karel Diviš uvedl, že Zeman byl dobrým politikem, ale nebyl skvělým státníkem.

Témata:  Petr Fiala Miloš Zeman Tomio Okamura Karel Havlíček Vít Rakušan

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy