"Vláda Petra Fialy neřeší zdražování, místo aby škrtla peníze nepřizpůsobivým, politickým neziskovkám a solárním baronům, škrtá peníze slušným a pracovitým občanům," řekl Okamura. Kabinet podle něho nedělá pro obyvatele nic. "Stále nepřichází s pomocí a lidem a firmám zasaženým rostoucími cenami energií a pohonných hmot," prohlásil.

Fiala, který už dřív označil návrh rozpočtu za protiinflační a úsporný, podle Okamury na funkci ministerského předsedy manažersky nemá. "Jestli vláda Petra Fialy neumí řešit drahé pohonné hmoty a energie, tak podejte demisi," vyzýval lídr SPD.

Návrh rozpočtu Fialova kabinetu předpokládá schodek 280 miliard korun. Je to o 97 miliard méně, než navrhoval bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO). Loňský schválený schodek činil kvůli koronavirové krizi 500 miliard Kč, hospodaření nakonec skončilo deficitem 420 miliard korun.

Poslance čekají desítky hlasování o přesunech peněz uvnitř rozpočtu. Šanci mají koaliční návrhy, opoziční snahy zřejmě neuspějí. Rozpočet jako celek Sněmovna s největší pravděpodobností schválí.