reklama

Sněmovna se dnes závěrečnou zprávou komise bude zabývat na mimořádné schůzi.

Vyšetřovací komise zkritizovala postup při odběru i rozboru vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i inspekce mají zprávu komise za zpolitizovanou. Jsou v ní neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči ČIŽP, reagoval ministr.

Gazdík dnes řekl, že společnost stále nezná viníka havárie mimo jiné vinou toho, že nebyl odebrán vzorek ve výusti z areálu společnosti Deza, která patří do svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). V některých případech podle něj pochybila ČIŽP a další úřady. "Ten šlendrián může být i snahou zakrýt viníka," řekl.

V rozporu jsou podle něj i verze vzniku havárie, se kterými pracují inspekce a policisté. "Po stovkách hodin nad rozhovory a analýzami se mi nechce věřit nešťastným náhodám, obzvlášť když kolem premiéra a jeho byznysu je jich víc než dost," uvedl Gazdík. Některá pochybení podle něj mohou být výsledkem nátlaku na úřady.

Podá kvůli tomu trestní oznámení okresnímu státnímu zastupitelství ve Vsetíně, doplnil Gazdík. "Orgány činné v trestním řízení by měly posoudit, jestli se v té kauze někdo nepokusil věci zamést pod koberec," míní. Sněmovní komise by podle jeho názoru měla ve své práci pokračovat i v příštím volebním období. "Minimálně prací na té verzi zločinného spolčení, šlendriánu, který mohl mít prvky organizovaného trestného činu," dodal.

Hnutí SPD se bude podle předsedy klubu Radima Fialy dnes na plénu ptát na osobní zodpovědnost ministra Brabce i šéfa ČIŽP Erika Geusse. Fiala novinářům řekl, že je třeba, aby byl v případě podobných havárií v budoucnu viník odhalen a potrestán a vyšetřování nedoprovázel chaos. "Je tristní, že tady se vyšetřování táhne skoro rok," poznamenal předseda hnutí Tomio Okamura.

reklama