reklama

Rodinná firma Hauk vyrábí díly pro automobilový průmysl, především různé kovové části karoserií pro automobilku Škoda Auto.

Hlášení o požáru hasiči dostali kolem 02:30. Při jejich příjezdu na místo už továrna naplno hořela, vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. Oheň zasáhl plochu o rozloze zhruba 500 metrů čtverečních a do dnešních 10:00 se jej hasičům stále nedařilo dostat pod kontrolu. Podle zjištění fotoreportéra ČTK na místě kouř vycházející z továrny během dopoledne značně zeslábl.

Dopoledne se začaly v tovární hale hroutit stropy, takže již nešla hasit zevnitř. "K hašení jsme museli nasadit především výškovou techniku. Na místě máme dva automobilové žebříky a plošinu. Především se od požáru snažíme ochránit okolní objekty," řekla mluvčí. Hasiči na místo vyslali 12 jednotek s 25 kusy techniky.

Podle polického starosty Jiřího Berana vzplál tovární objekt v ulici 17. listopadu, který v minulosti patřil textilní společnosti Veba Broumov. Firma Hauk továrnu loni koupila a chystala v ní rozšíření výroby, řekl starosta. Hlavního areálu firmy Hauk, který je také v ulici 17. listopadu, se požár nijak nedotkl.

Radnice vydala rozhlasem lidem preventivní doporučení, aby nevětrali. "Naštěstí sloup dýmu jde nahoru a vítr jej odnáší mimo město do volné přírody," řekl ČTK starosta. Na místo požáru dorazila mobilní chemická laboratoř, která měří koncentraci zplodin v ovzduší v okolí místa požáru. "Laboratoř žádné škodlivé látky v ovzduší nenaměřila a z místa odjela," řekla mluvčí hasičů.

Kvůli požáru policie uzavřela silnici z Police nad Metují směrem na Bezděkov nad Metují. Řidiči se do Police nad Metují dostanou po hlavní silnici přes Velké Petrovice.

Firma Hauk, jejíž historie sahá do roku 1928, vykázala v roce 2018 tržby 1,79 miliardy korun a zisk 56 milionů korun. V minulých letech firma investovala do rozšíření výroby a svou produkci významně zvýšila. Ještě v roce 2014 byly její tržby těsně nad hranicí jedné miliardy korun. Předloni firma podle údajů z výroční zprávy zaměstnávala přes 340 kmenových pracovníků. Podle starosty Berana je firma největším zaměstnavatelem v Polici nad Metují a jejím okolí.

reklama