Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Budovu u metra B Vysočanská městu zdarma poskytla firma Central Group. Důvodem stěhování jsou již nasmlouvané akce v KCP včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii.

"Centrum stěhuje už několik dní, dnes jsme si byli prostory projít. Zatím držíme termín 14. dubna. Přes Velikonoce bude provoz pravděpodobně klidnější a od úterý 19. dubna by pak vše mělo bez problémů fungovat," řekl Kavka. Konečný termín ale podle něj padne až na úterní schůzce.

Kapacita nového centra bude oproti KCP asi tříčtvrtinová a denně tam bude moci být odbaveno až zhruba 2700 lidí. V posledním týdnu centrum u metra Vyšehrad odbavilo denně méně než 1000 lidí, na začátku války to byl i více než trojnásobek. Rekordním dnem byl 9. březen, kdy centrum obsloužilo 3667 uprchlíků.

Celkem se na středisko, které je společné pro hlavní město a Středočeský kraj, od začátku ruské invaze na Ukrajinu obrátilo 68.439 lidí. 

Podle dnešních dat ministerstva vnitra byla udělena dočasná ochrana více než 279 tisícům lidí, jen za neděli jich přibylo 2572. Cizinecké policii se přihlásilo téměř 163 tisíc osob.