Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl covid, míní CVVM

Volby, ilustrační foto
Volby, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Zástupci obou agentur to dnes uvedli na konferenci, kterou uspořádaly Sociologický ústav Akademie věd a Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR.

Epidemie nemoci covid-19 byla podle Matouše Pilnáčka z CVVM hlavním tématem loňských sněmovních voleb pro čtvrtinu dotázaných. Na druhém místě skončila ekonomika (17 procent) a stav veřejných financí (16 procent). Sociální jistoty byly hlavním tématem jen pro desetinu respondentů, migrace pro devět procent. Při sněmovních volbách v roce 2017 byla hlavním tématem migrace, o čtyři roky dříve nezaměstnanost spolu s korupcí, uvedl Pilnáček.

Pro loňské rozhodování při výběru strany byly podle CVVM pro voliče nejdůležitějšími tématy sociální jistoty (12 procent), ekonomika (11 procent) a důchody (deset procent). Koronavirová pandemie skončila jako téma až za osmiprocentním zdravotnictvím a osobností kandidátů, přičemž patřila k hlavním tématům pro voliče SPD spolu s migrací a EU. Sociální jistoty byly tématem hlavně pro voliče ČSSD, ANO a KSČM. Pro voliče Pirátů a Starostů bylo důležitým tématem bydlení, pro voliče Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, to byly veřejné finance a ekonomika.

Volební zisky byly podle Sarah Komasové z agentury STEM nejvíce provázány s nadějí na dožití, vzděláním a strukturou pracovního trhu. Míra zastoupení živnostníků nebo malých firem v regionu sehrála podle Komasové větší roli pro rozhodování voličů než míra nezaměstnanosti. Podle zjištění STEM s vyšší nadějí na dožití a vyšším podílem živnostníků se zvýšila podpora nynějších vládních stran, naopak podpora ANO a SPD klesala.

Koalici Spolu podporovali podle STEM nejčastěji voliči z velkých měst, ANO a SPD ze středně velkých měst do 90.000 obyvatel. Právě v těchto městech zejména na severozápadě Čech a severovýchodě Moravy byla podle Pavla Ranochy z agentury Kantar CZ účast v loňských sněmovních volbách nejnižší. Koalice Spolu navíc dokázala přilákat více nových voličů než ANO, uvedl Ranocha.

Ředitel STEM/MARK Jan Tuček připomenul výsledky průzkumu z loňska, podle něhož téměř polovina voličů nebyla měsíc před volbami pevně rozhodnuta, komu dá hlas, a každý desátý se rozhodoval až v den voleb. Na poslední chvíli změnilo své rozhodnutí 29 procent voličů. Nerozhodní pomohli k volebnímu vítězství koalice Spolu, která nakonec získala 27,79 procenta hlasů. Naopak koalice Pirátů a Starostů proti očekávání dostala 15,62 procenta hlasů. Hnutí ANO obdrželo 27,12 procenta, podle průzkumů přetáhlo část voličů ČSSD a KSČM, které se do Sněmovny nedostaly na rozdíl od SPD s 9,56 procenta hlasů.

Témata:  volby 2021 koronavirus (coronavirus) COVID-19 volby

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy