reklama

Dívka šla s matkou zapálit svíčku na rodinný hrob. "Žena však zkolabovala a upadla na zem. Celou situaci ztěžoval fakt, že už nastala tma a hřbitov byl téměř opuštěný," uvedla Bothová.

Holčička ale neváhala a přivolala pomoc. Záchranáři vyslali na místo posádku a spojili se i s otcem dívky, který vyrazil na místo. "Kačenka byla neuvěřitelně statečná, hlídala a kontrolovala maminku, jestli dýchá a jestli se její stav nehorší. To všechno udělala skvěle, poslouchala moje pokyny, zaslouží si skutečně velkou pochvalu. Mluvily jsme spolu až do příjezdu naší sanitky," uvedla operátorka Monika Klusáková.

Podle lékařky Vladimíry Foralové nastal ženě klesla hladina cukru v krvi. "Podali jsme jí glukózu a stav se rychle zlepšil. Mohli jsme ji tedy předat do péče rodiny. Holčička se zachovala velmi pohotově a na svůj věk obdivuhodně," uvedla Foralová.

Podle dětské psycholožky Renaty Zapletalové z Brna mohou malé děti náročné situace zvládnout velmi dobře, pokud jsou na ně alespoň teoreticky připravené a ví, jak je řešit. "Proto je důležité, aby se rodiče při výchově citlivě věnovali i rizikovým situacím a tomu, jak je děti mohou řešit. Obecně by měly děti od první třídy vědět, jaká jsou čísla na záchranku a hasiče a měly by je umět vytočit," řekla ČTK Zapletalová, která působí jako školní psycholožka.

Například v létě při dopravní nehodě u Deblína na Brněnsku zachránil osmiletý chlapec život spolužákovi a jeho matce, se kterými jel v autě. Po havárii, po které zůstali ve voze zaklínění ostatní dva členové posádky, vylezl ven a bosý v dešti zastavil na silnici auto, aby zajistil pomoc.