Termín, kdy předá úřad Hladíkovi, podle ní zatím není jasný. "Záleží také, kdy přijme pan prezident pana premiéra s mou demisí. Myslím, že to může být i dnes nebo v nejbližších dnech," řekla. Šéf lidovců a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý řekl, že žádal Zemana o rychlé předání funkce ministra životního prostředí, ale také o to, aby na sebe mandáty Hubáčkové a Hladíka navazovaly.

Na vládu dnes Hubáčková dorazila naposledy. "Pramení to i z toho, že příští středu budu na posledním zasedání Senátu," zmínila poslední schůzi horní komory v nynějším složení. S Hladíkem již nicméně pracuje na předání některých agend. Je přesvědčena, že bude pokračovat v započaté práci.

Necelý rok ve funkci hodnotí jako velmi hektický. Zmínila covidovou pandemii a její zdravotnické dopady, vyjednávání dohody s Polskem ohledně dolu Turów či dění kolem Ukrajiny. Kvůli energetické krizi podle ní bylo nutné přebudovat dotační programy pro obce či průmyslu a zjednodušit administrativu.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

reklama