Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hubáčková očekává, že Hladíkovi předá MŽP v příštím týdnu

Anna Hubáčková
Anna Hubáčková
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) očekává, že předá úřad lidoveckému místopředsedovi Petru Hladíkovi v příštím týdnu. Premiér Petr Fiala (ODS) by podle ní mohl předat její rezignaci prezidentovi Miloši Zemanovi dnes, nebo v nejbližších dnech. Při příchodu na své poslední jednání vlády Hubáčková novinářům řekla, že necelý rok ve funkci hodnotí jako hektický. Hubáčková začátkem týdne oznámila rezignaci ze zdravotních důvodů.

Termín, kdy předá úřad Hladíkovi, podle ní zatím není jasný. "Záleží také, kdy přijme pan prezident pana premiéra s mou demisí. Myslím, že to může být i dnes nebo v nejbližších dnech," řekla. Šéf lidovců a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý řekl, že žádal Zemana o rychlé předání funkce ministra životního prostředí, ale také o to, aby na sebe mandáty Hubáčkové a Hladíka navazovaly.

Na vládu dnes Hubáčková dorazila naposledy. "Pramení to i z toho, že příští středu budu na posledním zasedání Senátu," zmínila poslední schůzi horní komory v nynějším složení. S Hladíkem již nicméně pracuje na předání některých agend. Je přesvědčena, že bude pokračovat v započaté práci.

Necelý rok ve funkci hodnotí jako velmi hektický. Zmínila covidovou pandemii a její zdravotnické dopady, vyjednávání dohody s Polskem ohledně dolu Turów či dění kolem Ukrajiny. Kvůli energetické krizi podle ní bylo nutné přebudovat dotační programy pro obce či průmyslu a zjednodušit administrativu.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Témata:  Ministerstvo životního prostředí České republiky Anna Hubáčková Petr Hladík

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy