Firma patří mezi největší dodavatele roušek v zemi a chystá zvýšení dodávek roušek o 50 procent asi na 1,5 milionu měsíčně. Příští týden spustí novou linku, na níž lze vyrábět roušky s nanovlákny, jež zachycují i viry.

Vojtěchova výzva se podle Babiše týká státních nemocnic. Rouškami by se podle něj ale měly předzásobit i nemocnice krajské. "Předpokládám, že stejně jako ministr zdravotnictví vyzval všechny nemocnice, které jsou v majetku státu, že i kraje vyzvaly své nemocnice, aby se předzásobily," řekl Babiš. Odkázal na úterní jednání bezpečností rady státu, na níž byl přítomen za Asociaci krajů i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Ministr Vojtěch podle premiéra také řeší, zda by se roušky nedaly nakoupit pro nemocnice centrálně, "aby se vyhnuly prostředníkům".

Poptávka po rouškách je veliká. "Ministr zdravotnictví uložil nemocnicím, aby se předzásobily a objednaly si roušky na čtyři měsíce dopředu," řekl Babiš. Uvedl, že vyzval Českou lékárnickou komoru k tomu, aby se i lékárny zásobily, a to nejen rouškami, ale i respirátory, které jsou v ochraně před koronavirem skutečně účinné. Výrobci, nemocnice a lékárny také podle premiéra spolupracují v tom smyslu, aby situace nezneužili překupníci.

Česká republika zatím výskyt koronaviru nezaznamenala. "Není důvod, aby vznikla panika a všichni jsme na sobě měli roušky nebo respirátory," řekl Babiš.

Firma Batis Medical, která je výrobcem různého zdravotnického materiálu, zatím dodává na trh asi jeden milion roušek měsíčně. "Investovali jsme do nové technologie na výrobu roušek. Příští týden bychom (na ni) měli začít s výrobou klasických ústenek, které používají hlavně lékaři a sestry," řekl generální ředitel a majitel firmy Tomáš Mertlík.

Nová linka by měla měsíčně produkovat asi půl milionu kusů roušek. Vyrábět bude nově vyvinutý typ roušky, která má lepší filtrační schopnost díky dovnitř vložené vrstvě z nanovláken. "Má schopnost zachycovat i viry, nejenom bakterie," řekl Mertlík.

Zároveň firma podle něj získala od několika výrobců v Evropě respirátory. "Rádi bychom je umístili na český trhu v počtu 100.000 kusů týdne. Dodávky by měly začít od pondělí příštího týdne," řekl Mertlík. Odběratele požádal o zdrženlivost při objednávání roušek a respirátorů, aby se dostalo na všechny.

Donedávna firma asi polovinu z milionu roušek dodávala na trhy v EU, druhá polovina končila v Česku. "Teď jsme 90 procent dodávali jen na český trh," řekl Mertlík.