Letos bylo v půlce září podle posledních údajů za úterý v nemocnicích 145 lidí s covidem-19 a za celý uplynulý týden byla zaznamenána dohromady tři úmrtí lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není možné jednoduše situaci srovnávat. Případů je méně navzdory většímu počtu testů.

Loni i letos přinesl začátek září, kdy končí doba letních prázdnin a dovolených a začíná školní rok, zvýšení denních počtů nově nakažených. V září 2020 bylo ale zrychlení šíření covidu-19 podstatně výraznější. Ze zhruba 500 nových případů nákazy zaznamenaných za 1. září 2020 se denní nárůsty případů postupně vyšplhaly až nad tisícovku. Nejvyšší nárůst byl v prvních dvou zářijových týdnech loni zaznamenán 12. září, a to 1537 nakažených.

Letos jsou zatím počty potvrzených případů nižší. "Když se podíváte na počty nakažených, počty hospitalizovaných a podobně v těchto dnech a loňském roce, tak jsme někde na třetině počtu případů a přitom máme mnohem větší počet testů," řekl k tomu dnes novinářům ve Sněmovně ministr zdravotnictví Vojtěch. Srovnávání s loňským rokem tak podle něj není úplně férové.

Na začátku letošního září bylo kolem tří stovek případů a nejvyšší nárůst ze 7. září činil 582 nově nakažených. Šíření nemoci je letos oproti loňskému září pomalejší i navzdory tomu, že je testováno několikanásobně více lidí. Například tento týden v úterý 14. září bylo provedeno zhruba 55.000 testů na koronavirus, zatímco loni 14. září jen kolem 17.500 testů. V některých všedních dnech bylo loni začátkem září testů dokonce třeba jen kolem 11.000, takže podíly potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů dosahovaly i 16 až 17 procent. Letos v září se podíl pozitivních pohybuje zatím zhruba od dvou do čtyř procent.

V letošním roce byli na rozdíl od loňska žáci a studenti na začátku školního roku povinně testováni. Povinné testování na koronavirus stát nařídil až letos v dubnu, tedy před koncem minulého školního roku, kdy se děti do škol vracely po dlouhé době výuky z domova. Loni začátkem září také ještě nebylo ve školách povinné nošení roušek. Až od 10. září tehdy museli žáci začít roušky nosit ve společných prostorách škol. Letos byly testy i roušky povinné hned od začátku školního roku.

Výrazně nižší jsou letos v září oproti loňsku i počty lidí s covidem-19 v nemocnicích nebo počty obětí epidemie. V roce 2020 se množství hospitalizovaných postupně ze 180 lidí na začátku září vyšplhalo až na 339 pacientů 14. září. Letos bylo 1. září v nemocnicích s covidem-19 podle údajů ministerstva 61 lidí a 14. září 145. Velký rozdíl je i v počtu těžkých případů nemoci. Loni bylo ke 14. září ve vážném stavu 75 lidí, tedy skoro čtvrtina tehdejších pacientů s covidem-19. Letos bylo 14. září ve vážném stavu 25 lidí, asi 17 procent pacientů.

Také úmrtí je letos podstatně menší počet. Loni v polovině září umíralo pět až šest lidí s covidem-19 denně, zatímco letos bylo za celou dobu od začátku září zaznamenáno dohromady osm úmrtí.

V září 2020 však ještě nebyli lidé proti covidu-19 očkováni. Vakcinace začala až koncem loňského prosince. Očkování podle odborníků nejen snižuje riziko nákazy, ale v případě nakažení je u očkovaného nižší riziko vzniku závažných zdravotních problémů a úmrtí.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.417 lidí s covidem-19. Téměř šest milionů lidí v Česku již bylo proti covidu-19 plně naočkováno.