Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

I loni v září šíření covidu zrychlilo, pacientů ale bylo několikanásobně víc

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo. Pacientů s covidem-19, včetně vážně nemocných, a také úmrtí nakažených bylo ale několikanásobně více než nyní. V polovině září tehdy umíralo každý den až šest nemocných a hospitalizovaných byly více než tři stovky.

Letos bylo v půlce září podle posledních údajů za úterý v nemocnicích 145 lidí s covidem-19 a za celý uplynulý týden byla zaznamenána dohromady tři úmrtí lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není možné jednoduše situaci srovnávat. Případů je méně navzdory většímu počtu testů.

Loni i letos přinesl začátek září, kdy končí doba letních prázdnin a dovolených a začíná školní rok, zvýšení denních počtů nově nakažených. V září 2020 bylo ale zrychlení šíření covidu-19 podstatně výraznější. Ze zhruba 500 nových případů nákazy zaznamenaných za 1. září 2020 se denní nárůsty případů postupně vyšplhaly až nad tisícovku. Nejvyšší nárůst byl v prvních dvou zářijových týdnech loni zaznamenán 12. září, a to 1537 nakažených.

Letos jsou zatím počty potvrzených případů nižší. "Když se podíváte na počty nakažených, počty hospitalizovaných a podobně v těchto dnech a loňském roce, tak jsme někde na třetině počtu případů a přitom máme mnohem větší počet testů," řekl k tomu dnes novinářům ve Sněmovně ministr zdravotnictví Vojtěch. Srovnávání s loňským rokem tak podle něj není úplně férové.

Na začátku letošního září bylo kolem tří stovek případů a nejvyšší nárůst ze 7. září činil 582 nově nakažených. Šíření nemoci je letos oproti loňskému září pomalejší i navzdory tomu, že je testováno několikanásobně více lidí. Například tento týden v úterý 14. září bylo provedeno zhruba 55.000 testů na koronavirus, zatímco loni 14. září jen kolem 17.500 testů. V některých všedních dnech bylo loni začátkem září testů dokonce třeba jen kolem 11.000, takže podíly potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů dosahovaly i 16 až 17 procent. Letos v září se podíl pozitivních pohybuje zatím zhruba od dvou do čtyř procent.

V letošním roce byli na rozdíl od loňska žáci a studenti na začátku školního roku povinně testováni. Povinné testování na koronavirus stát nařídil až letos v dubnu, tedy před koncem minulého školního roku, kdy se děti do škol vracely po dlouhé době výuky z domova. Loni začátkem září také ještě nebylo ve školách povinné nošení roušek. Až od 10. září tehdy museli žáci začít roušky nosit ve společných prostorách škol. Letos byly testy i roušky povinné hned od začátku školního roku.

Výrazně nižší jsou letos v září oproti loňsku i počty lidí s covidem-19 v nemocnicích nebo počty obětí epidemie. V roce 2020 se množství hospitalizovaných postupně ze 180 lidí na začátku září vyšplhalo až na 339 pacientů 14. září. Letos bylo 1. září v nemocnicích s covidem-19 podle údajů ministerstva 61 lidí a 14. září 145. Velký rozdíl je i v počtu těžkých případů nemoci. Loni bylo ke 14. září ve vážném stavu 75 lidí, tedy skoro čtvrtina tehdejších pacientů s covidem-19. Letos bylo 14. září ve vážném stavu 25 lidí, asi 17 procent pacientů.

Také úmrtí je letos podstatně menší počet. Loni v polovině září umíralo pět až šest lidí s covidem-19 denně, zatímco letos bylo za celou dobu od začátku září zaznamenáno dohromady osm úmrtí.

V září 2020 však ještě nebyli lidé proti covidu-19 očkováni. Vakcinace začala až koncem loňského prosince. Očkování podle odborníků nejen snižuje riziko nákazy, ale v případě nakažení je u očkovaného nižší riziko vzniku závažných zdravotních problémů a úmrtí.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.417 lidí s covidem-19. Téměř šest milionů lidí v Česku již bylo proti covidu-19 plně naočkováno.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.