reklama

Zakládající šestičlennou skupinou jsou podle něj řadoví členové ODS, možnost podpořit ji podpisem ale mají všichni lidé bez nutnosti politické příslušnosti. Členové iniciativy dále uvedli, že s navrhovanými body byli seznámeni také lídři koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci.

"Současná situace urychlila a prohloubila celosvětové trendy a není divu, že v krizi obstály především ty státy, které disponují vysokou mírou digitalizace, podpory inovativního byznysu a komplexním přístupem ke vzdělávání. Pokud máme ambici být do budoucna sebevědomým státem, musíme modernizovat. Body našeho programu jsme navrhli tak, aby reflektovaly potřeby fungování státu a jeho vztahu k občanům v 21. století," uvedl mluvčí iniciativy Radim Ivan.

Mezi další body pro modernizaci země iniciativa řadí možnost vyřízení většiny úředních podání na dálku, zpřístupnění anonymizovaných dat držených státem veřejnosti, zavedení hodin programování od šesté třídy či snížení nákladů na státní správu o polovinu. Dalšími body jsou dokončení privatizace státních firem, zamezení vydávání veřejných peněz do dabingu, zvýšení výdajů na obranu, podpora drobného zemědělství a rodinných farem a nastavení právního prostředí pro další digitalizaci Česka.

"V Česku se ztrácí obsah ve formě. Ta je navíc často prezentována stylem 90. let. Volič dnes nechce vágní hesla, chce konkrétní a realizovatelné body. Čeští politici to však dělají velice neradi," uvedl Ivan a dodal, že s navrhovanými body byli seznámeni také lídři koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci. "Pevně věřím, že se našimi nápady volební koalice Spolu inspiruje. Určitě nemáme zájem být její opozicí," uzavřel mluvčí.

reklama