Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Iniciativa žádá od ministra zdravotnictví data o bezpečnosti covidových vakcín

Vakcína, ilustrační foto.
Vakcína, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

Uskupení Iniciativa 21 žádá od ministra zdravotnictví data o bezpečnosti covidových vakcín, v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) požaduje i analýzu jejich vzorků. Bezpečnost se sleduje na celoevropské úrovni prostřednictvím Evropské agentury pro léčiva (EMA), český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jí předává data o hlášených podezřeních na nežádoucí účinky.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje. Iniciativa se už dříve angažovala proti povinnému očkování nebo její členové proti protiepidemickým opatřením, například ve školách.

"Obracíme se na Vás jakožto na jedinou kompetentní osobu, která je schopna vydat příkaz k zahájení přezkumu dat z ÚZISu, případně zdravotních pojišťoven, a zjištění, zda i nadále převažuje dle předpokladů přínos očkování proti covidu-19 nad riziky," uvedla v otevřeném dopise. Anonymizovaná data od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a vzorky vakcín chtějí podrobit analýze týmu, který sami vyberou.

"Provedením těchto analýz můžeme získat pravdivý obraz o kvalitě, účinnosti a bezpečnosti vakcín. Buď dojde k uklidnění rostoucích obav ve společnosti a posílení důvěry v očkování, nebo nálezy povedou k nutnosti přehodnotit strategii očkování proti nemoci covid-19," uvedla iniciativa.

Varující jsou podle jejích členů například vysoké počty hlášených nežádoucích účinků vakcín. SÚKL jich do poloviny letošního roku přijal více než 12.000, vakcín bylo podáno přes 18 milionů dávek a většina z nich typu mRNA. V roce 2019 před epidemií covidu bylo hlášení asi 3500 za všechny používané vakcíny. Ředitelka SÚKL Irena Storová ČTK už dříve řekla, že výrobce uvádí, jaké nežádoucí účinky jsou očekávané, ty vážné a neočekávané musí zdravotníci hlásit povinně.

"Pokud je vedlejší účinek jenom mírný nebo očekávaný a rychle vymizí, tak zdravotnická veřejnost má povědomí, že takové hlášení nemusí učinit," uvedla. Laikové podle ní vnímají závažnost účinků subjektivněji, takže přibylo hlavně hlášení od nich.

Iniciativa upozorňuje například také na nárůst celkové nadúmrtnosti od začátku epidemie. Více lidí než v průměru za posledních pět let zemřelo podle dat České statistického úřadu (ČSÚ) už v roce 2020, kdy se ještě proti covidu-19 v ČR neočkovalo. Podle dat ÚZIS byl nárůst v tomto roce o 18,2 procenta, v roce 2021 o 24,4 procenta a letos do konce srpna o 4,2 procenta. Loni byl podle statistiků covid-19 nejčastější příčinou úmrtí, předloni druhou nejčastější po nemocích srdce a cév.

Iniciativa také žádá, aby ministerstvo bezpečnost vakcín přezkoumalo a znovu zhodnotilo, ve kterých věkových skupinách přínosy očkování převažují nad riziky. "K podobnému přehodnocení došlo již vloni u vakcín firem Astra Zeneca a Janssen," uvedli. Loni v květnu Česká vakcinologická společnost rozhodla, že se nebudou kvůli riziku krevních sraženin podávat mladším 60 let. Aktualizace dat o bezpečnosti vakcíny SÚKL publikuje na základě dat EMA každý měsíc.

Témata:  Ministerstvo zdravotnictví koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.