"Do naší iniciativy se k nedělnímu ránu přihlásilo 1303 dobrovolníků. Z toho 561 lékařů a 58 pediatrů. Další desítky se hlásí napřímo krajským koordinátorům díky naší výzvě," informovala iniciativa, za kterou stojí zejména ambulantní stomatologové.

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti a dorost. Do očkování se zapojila zatím jen část z nich. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12.700.

Iniciátoři výzvy seznam přihlášených dobrovolníků předali Centrálnímu řídícímu štábu a Úřadu vlády ČR, jak dnes na sociálních sítích avizovali. "V současné chvíli záleží na krajích, jak flexibilní budou a jak co možná nejefektivněji využijí nezištné nabídky dobrovolníků," dodali. Vznikla rovněž interaktivní mapa dobrovolníků, kteří nabídli pomoc v zajištění očkování. Na webu lekaripomahajicesku.cz bude podle koordinačního týmu iniciativy mapa zveřejněná v následujících hodinách.

Cílem iniciativy je doplnit kapacity očkovacích center možností nechat se očkovat ve vyhrazenou dobu v kterékoliv ordinaci zapojeného lékaře. Další možností pro lékaře je pomoc přímo v očkovacím centru nemocnice. Výzvu dříve podpořili designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). K zapojení se do očkování a do pomoci v nemocnicích vyzval praktiky a lékaře v ambulancích mimo jiné i primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Zájem o očkování v poslední době roste. Podle údajů datové platformy Golemio je v Česku alespoň jednou dávkou vakcíny očkováno 6,51 milionu obyvatel, což je asi 70,3 procenta populace. Posilující třetí dávku očkovacího séra zatím zdravotníci podali 1,11 milionu lidí, tedy téměř 12 procentům Čechů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví zatím podání posilující dávky vakcíny podstoupilo 1,115 milionu Čechů. Zatím nejvíce posilujících dávek bylo vyočkováno v pátek 3. prosince, kdy bylo třetí dávkou vakcíny naočkováno 75.031 lidí.