Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se léčí nemoc covid? Expert prozradil nejnovější poznatky nejen o remdesiviru

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Lék remdesivir dostalo v Česku 870 nemocných s covidem-19. Podle lékaře Martina Balíka, který se jako vedoucí lékař kliniky anestezie a resuscitace, staral v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) o nejvážnější případy, nejvíc pomáhá hospitalizovaným s lehčím průběhem, kteří teprve začínají potřebovat kyslík.

Řekl to na dnešní odborné konferenci o poučeních z pandemie covidu-19, kterou pořádala 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

"Lehký covid, kdy lidé začínají sahat po kyslíku, je ten moment, kdy má remdesivir největší efekt. Když ho budeme dávat u těžkých forem, tak efekt neuvidíme a možná je to zbytečné," uvedl Balík. Remdesivir je experimentální lék na covid-19, který vyvinula americká firma Gilead Sciences.

Podle Balíka se nově lék podává jenom pět dní, původně byla doporučována desetidenní léčba. Studie ale ukázaly, že zatěžuje ledviny či játra. Prvnímu pacientovi v Česku lékaři z VFN podávali remdesivir na konci března, propuštěn z nemocnice byl začátkem května.

Podle Balíka se už ukázalo, že některé dříve doporučované léky, například hydroxychlorochin nebo antirevmatika, nemají prokázaný účinek na zlepšení stavu pacientů. Preparáty z krevní plazmy vyléčených pacientů podle něj fungují nejlépe, pokud jsou podané časně a jako prevence zhoršení stavu.

"Myslíme si, že je důležité mít náhled do buněčné imunity," uvedl. Podle vědců má nějakou míru buněčné imunity asi i polovina lidí, kteří se s covidem-19 nesetkali. Podle Balíka bude cestou budoucí léčby imunomodulace, tedy ovlivnění imunitní odpovědi nemocného.

První dodávky remdesiviru dostalo Česko přímo od Gilead Sciences darem, další objednává hromadně Evropská unie. Na konci září se objevila informace, že je léku v ČR nedostatek. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že do konce minulého týdne by mělo být dalších téměř 2000 dávek.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 remdesivir pacienti zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.