Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se léčí nemoc covid? Expert prozradil nejnovější poznatky nejen o remdesiviru

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Lék remdesivir dostalo v Česku 870 nemocných s covidem-19. Podle lékaře Martina Balíka, který se jako vedoucí lékař kliniky anestezie a resuscitace, staral v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) o nejvážnější případy, nejvíc pomáhá hospitalizovaným s lehčím průběhem, kteří teprve začínají potřebovat kyslík.

Řekl to na dnešní odborné konferenci o poučeních z pandemie covidu-19, kterou pořádala 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

"Lehký covid, kdy lidé začínají sahat po kyslíku, je ten moment, kdy má remdesivir největší efekt. Když ho budeme dávat u těžkých forem, tak efekt neuvidíme a možná je to zbytečné," uvedl Balík. Remdesivir je experimentální lék na covid-19, který vyvinula americká firma Gilead Sciences.

Podle Balíka se nově lék podává jenom pět dní, původně byla doporučována desetidenní léčba. Studie ale ukázaly, že zatěžuje ledviny či játra. Prvnímu pacientovi v Česku lékaři z VFN podávali remdesivir na konci března, propuštěn z nemocnice byl začátkem května.

Podle Balíka se už ukázalo, že některé dříve doporučované léky, například hydroxychlorochin nebo antirevmatika, nemají prokázaný účinek na zlepšení stavu pacientů. Preparáty z krevní plazmy vyléčených pacientů podle něj fungují nejlépe, pokud jsou podané časně a jako prevence zhoršení stavu.

"Myslíme si, že je důležité mít náhled do buněčné imunity," uvedl. Podle vědců má nějakou míru buněčné imunity asi i polovina lidí, kteří se s covidem-19 nesetkali. Podle Balíka bude cestou budoucí léčby imunomodulace, tedy ovlivnění imunitní odpovědi nemocného.

První dodávky remdesiviru dostalo Česko přímo od Gilead Sciences darem, další objednává hromadně Evropská unie. Na konci září se objevila informace, že je léku v ČR nedostatek. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že do konce minulého týdne by mělo být dalších téměř 2000 dávek.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 remdesivir pacienti zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy