Řekl to na dnešní odborné konferenci o poučeních z pandemie covidu-19, kterou pořádala 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

"Lehký covid, kdy lidé začínají sahat po kyslíku, je ten moment, kdy má remdesivir největší efekt. Když ho budeme dávat u těžkých forem, tak efekt neuvidíme a možná je to zbytečné," uvedl Balík. Remdesivir je experimentální lék na covid-19, který vyvinula americká firma Gilead Sciences.

Podle Balíka se nově lék podává jenom pět dní, původně byla doporučována desetidenní léčba. Studie ale ukázaly, že zatěžuje ledviny či játra. Prvnímu pacientovi v Česku lékaři z VFN podávali remdesivir na konci března, propuštěn z nemocnice byl začátkem května.

Podle Balíka se už ukázalo, že některé dříve doporučované léky, například hydroxychlorochin nebo antirevmatika, nemají prokázaný účinek na zlepšení stavu pacientů. Preparáty z krevní plazmy vyléčených pacientů podle něj fungují nejlépe, pokud jsou podané časně a jako prevence zhoršení stavu.

"Myslíme si, že je důležité mít náhled do buněčné imunity," uvedl. Podle vědců má nějakou míru buněčné imunity asi i polovina lidí, kteří se s covidem-19 nesetkali. Podle Balíka bude cestou budoucí léčby imunomodulace, tedy ovlivnění imunitní odpovědi nemocného.

První dodávky remdesiviru dostalo Česko přímo od Gilead Sciences darem, další objednává hromadně Evropská unie. Na konci září se objevila informace, že je léku v ČR nedostatek. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že do konce minulého týdne by mělo být dalších téměř 2000 dávek.