Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak to bude s nošením roušek na podzim? Hlavní hygienička cosi naznačila

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Mapa okresů podle rizikovosti šíření covidu-19 bude podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové příznivější než před týdnem. Řekla do v dnešním pořadu Partie televize Prima. Ministerstvo mapu zveřejní v pondělí. Přes vysoké počty nových případů podle Rážové a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly není situace alarmující.

Další plošná opatření se podle Rážové nyní nezvažují. Od podzimu jsou podle ní pravděpodobné roušky v městské hromadné dopravě v celé zemi.

"Jakmile nastane velký pohyb obyvatel zejména v souvislosti se začátkem školního roku, je možné, že bude opatření přijaté v celém ČR v MHD," řekla Rážová. Podle Prymuly se musí povinnost nosit roušky odvíjet od situace v konkrétních regionech, zejména zpočátku. "I chřipková epidemie se šíří regionálně," uvedl. Záležet bude hlavně na výskytu jiných akutních onemocnění dýchacích cest.

Nové případy v Česku podle Rážové souvisí s lokálními ohnisky. Zásadní podle ní i Prymuly je to, že nerostou počty hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. "Intenzivní péči aktuálně potřebuje v nemocnicích 18 pacientů. To opravdu výrazně nezasahuje kapacity zdravotního systému," dodala.

Rizikové z hlediska nákazy jsou podle ní zejména různé party, kde se najednou setkají stovky lidí a popíjejí alkohol. "Je jedno, jestli se tak chováme v zahraničí nebo u nás," řekl Prymula. Nákaz ze zahraničí je podle něj minimum, desítky Čechů se ale podle Rážové nakazily v souvislosti z tanečními party na chorvatském ostrově Pag.

V Praze, která je podle hlavní hygieničky na hraně komunitního šíření nákazy, které by znamenalo změnu z prvního zeleného stupně na druhý žlutý na mapě rizika, je i poměrně velký počet nakažených cizinců. V Moravskoslezském kraji pak hygienici evidují více nákaz u pendlerů z Polska a Slovenska. Rážová také uvedla, že devět skupin nakažených souvisí se zimními stadiony, většinou s hraním hokeje.

Některé evropské země zkrátili nutnou karanténu nakažených ze 14 na deset dní. Uvažuje se o tom podle hygieničky i v Česku. Někdy se ale stav nemocných zhorší ještě i desátý den. "Asi u 2,5 procenta lidí je jakési riziko ještě i potom. I po čtrnáctém dnu může být asi jedno procento i nadále infekční," uvedl k tomu Prymula.

Rážová také potvrdila, že ve spolupráci s ministerstvem školství připravuje resort zdravotnictví metodiku zářijového provozu škol. "Situace v září může být stejná nebo nepatrně horší než teď. Myslím si, že ve školách byl měla být za nějakých podmínek celá třída. Mezi žáky je naprosto nepravděpodobné, že by došlo k vážnému průběhu," řekl Prymula. Podle něj je ale třeba chránit jejich rodiny, zejména rizikové skupiny.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 zdravotnické roušky Jarmila Rážová Roman Prymula

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.