Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tento týden řekl, že koalice chce dohodu o balíčku, který by měl snížit rozpočtový deficit o 70 miliard korun, najít nejpozději první týden v květnu.

"Termíny platí, další jednání budou probíhat v příštím týdnu i bez mé přítomnosti. Ale při dnešní propojenosti světa a možnostech moderních technologií není problém domlouvat se i na dálku," řekl Fiala.

O jednotlivých návrzích, které bude balíček obsahovat, nechtěl mluvit. Podle něj musí opatření fungovat jako celek, tak je také vláda představí. Zopakoval pouze, že větší část konsolidace bude na výdajové straně rozpočtu.

Fiala se také nechtěl vracet k pondělnímu úniku pracovního materiálu, který vyčísloval dopady možných změn daně z přidané hodnoty a který vyvolal kritiku opozičních, ale i některých vládních politiků. Zopakoval pouze apel na členy vlády, aby dodržovali dohody, že pokud je nějaký dokument považovaný za neveřejný, měli by k němu takto přistupovat.

Konsolidační balíček by měl od příštího roku snížit strukturální deficit, tedy schodek rozpočtu očištěný o vliv hospodářského cyklu, o jedno procento hrubého domácího produktu (HDP), tedy zhruba 70 miliard korun. Loni byl strukturální deficit 2,6 procenta HDP, podle řady ekonomů je v takové výši dlouhodobě neudržitelný. Celkový loňský schodek rozpočtu 360,4 miliardy korun odpovídal 3,6 procenta HDP.

reklama