Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Finální rozhodnutí ve vládní koalici padne po 1. červenci na základě výsledků státního rozpočtu, uvedl Jurečka. Podle něj by jeho návrh přišel ministerstvo financí zhruba na pět miliard korun. Odbory trvají na zvýšení platových tarifů od září o 15 procent. Podle údajů ministerstva práce je ve státním a veřejném sektoru zaměstnáno asi 846.300 lidí.

"Je nezbytné zvýšit platy lidí pracujících ve veřejném sektoru ve stupnici jedna, tedy úředníků v obcích a krajích, zaměstnanců ve školních a nemocničních jídelnách nebo zapisovatelů u soudů," řekl Jurečka. Tato skupina čítá asi 360.000 lidí. Podobně je na tom zhruba 60.000 pracovníků ve státní službě na úřadech či ministerstvech. U dalších stupňů je potřeba dohodnout individuální růst platů, protože tam již došlo k navýšení vyplacených peněz.

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková (SPD) považuje toto zvýšení za nedostatečné. Podle ní by se platy první skupiny měly zvýšit o 15 procent. Pro druhý a třetí stupeň navrhuje zvýšení kolem sedmi procent, čtvrtý stupeň by měl dostat navýšení o 11 procent a pátý stupeň o 13 procent. "Nezvyšovali bychom plošně všem, ale odstupňovali bychom to podle inflace a propadu reálných platů," uvedla.

Člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO) souhlasí, že zvýšení platů o sedm až deset procent pro první skupinu je minimem. Zvýšení o 15 procent je podle něj "startovací pozicí" odborářů. Připomněl, že reálné mzdy klesaly devět čtvrtletí za sebou.
 
 

Témata:  Marian Jurečka mzdy / platy

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy