Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka nepočítá s růstem minimální mzdy v letošním roce

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se nechystá iniciovat růst minimální mzdy v letošním roce. Vláda by němu však mohla přistoupit za předpokladu, že se dohodnou odbory a zaměstnavatelé. Jurečka to řekl po dnešním jednání se zástupci odborů.

Minimální mzda má aktuálně základní měsíční sazbu 17 300 korun, uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí na webu. Zvyšovala se naposledy s účinností od 1. ledna o 1100 Kč za měsíc, respektive o 7,40 Kč za hodinu.

Podle Jurečky se o možném zvýšení minimálního výdělku vedla debata na úrovni vládní koalice. "To, že by se v letošním roce ještě minimální mzda zvýšila, pro to já už prostor nevidím," prohlásil vicepremiér.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl, že se pokusí sjednat dohodu se zaměstnavateli. "Myslím, že by to bylo určitě pro vládu důležité, pokud by došlo ke shodě sociálních partnerů," poznamenal.

Témata:  Marian Jurečka minimální mzda

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy