reklama

"Dnešní velvyslanec v OSN, který zastupuje dnes nejaktivnějšího teroristu na světě, což je ruský stát, který terorizuje miliony lidí na Ukrajině, nemá vůbec právo takové hodnocení říci," uvedl Jurečka. "Chovají se jako teroristé. Nemohou se potom divit, že přicházejí i tyto reakce, které jsou třeba emočně vypjaté. Nikdo nemáme radost z jakéhokoli ztraceného života, ale je potřeba si uvědomit, co byla příčina, kdo tu situaci způsobil a co jsou bohužel ty válečné důsledky," dodal ministr.

Ministryně obrany v sobotu na twitteru na atentát na Duginovou reagovala slovy, že jí není líto dcery, ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí "zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie". Černochová v úterý pro ČTK velvyslancova obvinění odmítla s tím, že je zásadní rozdíl mezi "oslavou teroristického útoku" a vyjádřením "nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky" veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců.

Podle Jurečky výroky, které přednášeli ruští představitelé v OSN, byly často na hraně toho, co tam vůbec může zaznít. "Některé byly přes čáru, byly skandální," uvedl. Je podle něj na zvážení, jestli v této situaci vůbec Rusko má být součástí OSN. "Protože pak se ukazuje, že organizace není schopna úplně naplňovat cíl, a tím je zároveň i hledat cesty ke společnému míru na světě," dodal.

"Tato vyjádření jsou součástí informační a hybridní války, kterou s námi Rusko vede již dlouhou dobu," poznamenala ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09).