Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka po diskusi s odbory, zaměstnavateli a velvyslancem věří v posun v Nexenu

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes odpoledne posunou jednání o mzdách v továrně Nexen Tiren na Lounsku, kde od minulého týdne stávkuje část zaměstnanců. Napsal to na twitteru. Ráno telefonoval s vedením jihokorejské továrny, poté se setkal se zástupci odborů a také s korejským velvyslancem.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který na schůzce s ministrem doprovázel zástupce zaměstnanců Nexenu, po jednání označil Jurečkův přístup za dobrou cestu k nastavení sociálního dialogu.

"Dnes jsem měl jednání s vedením firmy Nexen, se zástupci odborů jak Nexenu, tak odborového svazu Kovo za účasti Josefa Středuly a také s panem velvyslancem Kim Te-Činem. Byla deklarována od managementu i odborů vůle dohodnout se. Věřím, že dnešní jednání v Nexenu přinese posun," uvedl později Jurečka na sociálních sítích.

Vyjednávání v továrně Nexen Tire budou pokračovat dnes po poledni. Odboráři jsou podle předsedy místní odborové organizace Pavla Rohela připraveni podepsat kolektivní dohodu, ale pouze v případě posunu ze strany vedení. "Míč je na jejich straně, buď přijdou s návrhy, které budeme schopni přijmout, nebo bude stávka pokračovat, jsme na to připraveni," řekl po schůzce s Jurečkou. Očekává kompromis v jednání o kompenzacích a ochranu stávkujících.

Středula označil dosavadní jednání managementu Nexenu za velký šrám na dobrém jménu korejských investorů. Poznamenal, že Jurečka má v gesci sociální věci i kontrolu dohody státu o investici do továrny. Korejci mají podle odborového předáka zájem o další působení v Česku, a to na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.

Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Nástupní mzda operátora výroby je podle odborářů 22.700 korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí. Průměrná mzda v Ústeckém kraji ve třetím čtvrtletí loňského roku činila podle statistiků zhruba 37.000 korun a byla šestá nejvyšší mezi kraji v Česku. Minimální mzda v Česku od letošního ledna činí 17.300 korun.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Se stávkou podle odborů souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců. Aktivně se do ní přihlásilo více než 200 z 1100 zaměstnanců. Odbory tvrdí, že se mzdy části zaměstnanců nezvýšily od roku 2018. Firma naopak uvedla, že v minulosti všem pracovníkům výdělky zvedla. V prohlášení minulý týden její zástupci podotkli, že i přesto, že je podnik ve ztrátě, připravuje zvýšení mezd k 1. březnu. Podle údajů z výročních zpráv ve Sbírce listin společnost v roce 2021 vykázala zisk po zdanění přes 709 milionů Kč, o rok dříve byla ve ztrátě 1,4 miliardy Kč. Odbory odhadují denní ztrátu podniku na 15 milionů korun a společnost podle písemného vyjádření pro MF Dnes až na 20 milionů korun denně.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bitozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle.

Témata:  Marian Jurečka Josef Středula

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy