reklama

Ve věkové skupině 50 až 59 let bylo zatím podáno 319.000 dávek vakcíny, přes 112.000 lidí už je plně očkovaných. Jde o příslušníky vybraných profesí nebo chronicky nemocné, kteří mají před vrstevníky přednost. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera by se registrace pro všechny osoby nad 16 let mohly spustit na začátku prázdnin.

Spuštění registrací pro další věkovou skupinu tento týden bylo podle něj nezbytné. "V některých centrech už nebylo koho očkovat. Tito lidé, kteří jsou z nižších věkových skupin, určitě nebudou předbíhat ty, kteří už jsou zaregistrováni z vyšších prioritních skupin," dodal ministr.

Ministerstvo zdravotnictví pouští od Velikonoc další věkovou skupinu k registraci přibližně po týdnu. V každé další se může přihlašovat pět ročníků, zhruba 650.000 lidí. Za první den se lidí nad 60 i nad 65 let přihlásilo vždy více než 100.000.

Na očkování čeká od začátku dubna setrvale kolem 700.000 lidí. Jejich počet se s novými registrovanými skupinami výrazně nezvyšuje. Proti polovině dubna naopak na možnost rezervovat si konkrétní termín očkování nebo první dávku čeká asi o 40.000 lidí méně.

Čekací doba se v očkovacích místech liší podle zájmu, některá denně očkují desítky, jiná stovky až tisíce lidí. Počet čekajících na jednotlivých místech lze ověřit na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Dostupné jsou i neoficiální informace o počtu čekajících v jednotlivých věkových či profesních skupinách.

reklama