Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde aktuálně rostou houby? Největší šanci mají sběrači na horách

Houby
Houby
Foto: Pixabay

Hlavní houbařská sezóna vrcholí, podmínky se pomalu zhoršují. Například nedělní ráno bylo velice chladné, což houbám opravdu nesvědčí. Neznamená to však, že pokud vyrazíte do lesa, nic si z něj neodnesete. 

Situace se v posledních dnech nijak zvlášť nemění, vyplývá z mapy pravděpodobnosti růstu hub, kterou připravuje Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti. 

Většina území České republiky je na mapě vyvedena ve žluté barvě, která značí střední pravděpodobnost růstu hub. Větší šance na zajímavý nález se týká především vyšších poloh a horských oblastí.

Experti připravují mapu pro sběrače hub na základě dat o nasycení půdy srážkami v předchozích třiceti dnech v kombinaci s průměrnými teplotami během předchozího týdne.

Obecně přitom platí, že houby začínají nejvíce růst asi deset dní po vydatných deštích a následném teplém (nikoliv však horkém) počasí. Hlavní sezóna probíhá v rozmezí července a září.

Témata:  houby

Související

Aktuálně se děje

7. února 2026 8:13

D1 u Prahy stála: Kamion převrácen, zasahovaly záchranné složky

Velké komplikace nastaly v pátek večer na páteřní české dálnici D1 u hlavního města Prahy. Převrátil se tam kamion a zablokoval celý jeden jízdní směr. Policisté tak museli dálnici na několik hodin uzavřít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy