Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde najít podrobné informace o koronaviru? Vědci spustili odborný server

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity spustila portál s vědeckými poznatky o nemoci covid-19. Poslouží odborné i laické veřejnosti, ve stručné formě přináší důvěryhodné a ověřené zdravotnické informace ze zásadních vědeckých prací. Na jejich překladu pracovali odborníci z Masarykovy univerzity od vypuknutí pandemie, oznámila dnes ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

"Naším cílem je prosazovat medicínu založenou na vědeckých důkazech. Chceme, aby se k lékařům a dalším pracovníkům ve zdravotnictví, ale i k tvůrcům politik a k celé veřejnosti, dostaly rychle a v dostupné podobě ověřené a aktuální vědecké poznatky o nemoci covid-19," uvedl Miloslav Klugar z Českého národního centra Evidence-Based Healthcare a Knowledge Translation (CEBHC-KT) při Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity,

Klugar je zároveň ředitelem českého Cochrane centra, což je celosvětová iniciativa zpřístupňující informace z oblasti medicíny. "Věříme, že tak současně přispějeme k omezení šíření nepravdivých či zkreslených zpráv vztahujících se této nemoci a její léčbě," uvedl Klugar.

K dnešku jsou v knihovně Cochrane dostupné tři kolekce konkrétně zaměřené na důkazy důležité pro intenzivní péči, kontrolu infekce a účinné možnosti odvykání kouření během pandemie. Další překlady se připravují.

Témata:  vědci koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 16:58

Letošní léto svědčí houbám. Prognóza je příznivá i nadále

Letošní léto se sice některým lidem nemusí úplně líbit, ale houbám poměrně svědčí. Podle odborníků na růst hub jsou teď úvahy o výletu do lesa namístě, především na některých konkrétních místech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.