Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes v Mladé frontě Dnes (MfD) odhadl, že letos nebude možné například na letní dovolenou vycestovat vůbec.

Vojtěch na dotaz, zda s Prymulovým názorem souhlasí, řekl, že situace se dá těžko predikovat. "Nějaký čas to trvat bude, nebudeme se moci odpouzdřit úplně brzy. Epidemiologická situace je vážná v okolních zemích, prakticky ve všech je horší než u nás. Riziko přenosu či zavlečení z těchto zemí je výrazné," uvedl ministr.

Občané podle něj budou kvůli tomu opatření nějakou dobu muset strpět. "Jak bude dlouhé, to ukáže až vývoj v řádu týdnů a měsíců, jak se Česká republika a další státy s epidemií poperou," uvedl. Úřady podle něj sledují vývoj situace v okolních zemích každý den. "A podle toho se musíme zařídit i u nás, abychom zajistili veřejné zdraví našich obyvatel," dodal.

Prymula po jednání vlády uvedl, že v rozhovoru odpovídal na přímý dotaz. "Pokud jde o letošní sezonu, myslím si, že vycestovat nebude možné vůbec," řekl v MfD. Na tiskové konferenci dodal, že křivky ohledně nákazy možná už dosáhly vrcholu. "Ale ten pokles na hranice blízké nule bude chvíli trvat. Režim bude volnější, ale je diskutabilní, jestli se bude nějak intenzivně cestovat," podotkl.

Zákaz vycestovat z ČR je jedním z opatření, která zatím platí podobně jako nouzový stav do 12. dubna. Pokud Sněmovna stav nouze prodlouží, premiér Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že kabinet protáhne i platnost svých opatření. Zákaz vycestovat neplatí například pro cizince a Čechy s pobytovým oprávněním v cizině, kteří chtějí ČR trvale opustit. Přes hranice mohou také lidé pracující v Rakousku a Německu, ale musí v těchto zemích strávit aspoň tři týdny a po návratu musí do karantény.